Balerinlerde kemik mineral yoğunluğu, hormonal düzey, aerobik güç ve vücut kompozisyonu ilişkisi
The Relationship among bone mineral density, hormonal level, aerobic power and body composition in ballet dancers
- Tez No: 69147
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL TAMER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
-92- 7. ÖZET Bu çalışmada kemik mineral yoğunluğunun yaş, boy, vücut ağırlığı, aerobik güç, vücut kompozisyonu, hormonal etki ile ilişkisini araştırmak ve bu değişkenlerin yaş gruplarına göre farklılıklarını tesbit etmek amaçlanmıştır. Çalışmanın araştırma grubunu Ankara Devlet Opera ve Balesinden yaşları 20-50 arası 42 balerin, sedanter grubu Orta Doğu Teknik Üniversitesi 'nden aynı yaş grubundan, düzenli olarak (haftada 3 gün, günde 30 dk) spor yapmadığını bildiren 38 bayan oluşturmuştur. Balerinlerde (n= 42) yaş 32.95±9.81 yıl, boy 161.73 + 6.06 cm, vücut ağırlığı 52.71+ 5.07 kg, vücut yağ yüzdesi 18.51±4.73, aerobik güç 37.5+5.91 ml.kg/dk, kemik mineral yoğunluğu değerleri; LrL4 1.011+1 gr/cm2, FT.931±.102 gr/cm2, TSH 2.26±1.31, tiroid hormonları; T3 1.04+15, T4 73.73+10.52, FT3 5.4+99, FT4 14.75±2.8 olarak tesbit edilmiştir. Sedanterlerde (n=38) yaş 35.86±9.04 yıl, boy 160,78+7.12 cm, vücut ağırlığı 60.86+10.54 kg, vücut yağ yüzdesi 26.22±6.43, aerobik güç 31.86+5.64 ml.kg/dk, LrL4.985+126 gr/cm2, FT.85+125 gr/cm2, TSH 2.28+1.06, tiroid hormonları; T3 1.11+.21, T4 81.2+8.52, FT3 5.21+.49, FT4 13.8+2.17 olarak tesbit edilmiştir. Balerinlerde menarş ortalama 13.57+1.36 yıl, sedanterlerde 12.55+1.08 yıl olarak belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
-93- 8. SUMMARY The purpose of this study was to investigate the relationship among bone mineral density, age, height, body fat percent, aerobic power and the thyroid hormone level considering age differences. Experiemental group of this study was 42 ballet dancers from Ankara Devlet Opera ve Balesi. Control group of this study was selected from sedenter women (n=38) who did not exercise regularly (3 days/week, 30 min daily) in the Middle East Technical University. The means of the physical and physiological parameters measured in experimental group of this study were found to be as follows: age 32.95±9.81 years, height 161.73±6.06 cm, body weight 52.71+5.07 kg, body fat percent 18.51+4.73, aerobic power 37.50±5.91 ml.kg/min, bone mineral density L1-L4 1.011+1 gr/cm2, FT bone mineral density.931+.102 gr/cm2, TSH 2.26+1.31, and T3 1.04+15, T4 73.73±10.52, FT3 5.4+99, T4 14.75+2.8. In the control group of the study the means of the measured parameters were found as age 35.86+9.04 years, height 160,78+7.12 cm, body weight 60.86±10.54 kg, body fat percent 26.22+6.43, aerobic power 31.86+5.64 ml.kg/min, L1-L4.985+.126 gr/cm2, femur (FT).85+.125 gr/cm2, TSH 2.28+1.06, T3 1.11±.21, T4 81.2+8.52, FT3 5.21+.49, FT4 13.8+2.17. The mean menarch for ballet dancers was 13.57+1.36 year, and sedenter was 12.55+1.08 years.