Parasal aktarım mekanizmaları: Kredi kanalı ve Türkiye örneği
Monetary transmission mechanisms: Credit channel and the case of Turkey
- Tez No: 544817
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ GİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Para politikasındaki değişimin reel ekonomik büyüklükleri nasıl etkilediğini açıklayan mekanizma parasal aktarım mekanizması olarak adlandırılmaktadır. Para politikasındaki değişimlerin ekonomiyi hangi kanallar aracılığıyla etkilediğini açıklayan bu mekanizma literatürde de oldukça önem görmüş ve çeşitli çalışmalara konu olmuştur. Bu çalışmada ise parasal aktarım mekanizmaları kanalından biri olan kredi kanalı 2007:01-2017:10 dönemi için ele alınmış ve Türkiye'de kredi kanalının etkin işleyip işlemediği Vektör Hata Düzeltme Modeli (VECM) ile araştırılmıştır. Banka kredi kanalının etkinliğini incelemek için para politikası değişkeni olarak gecelik faiz oranı ve para arzı değişkenleri seçilmiş ve çalışmanın sonunda kredi kanalının etkin olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The mechanism which explains how the changes in money policy affects the indicators in real economy is called monetary transmission mechanism. This mechanism, which explains through which channels the changes in money policy affects the economy, has gained considerable attention in the literature and it has become a topic for several studies. In this study credit channel, which is one of monetary transmission mechanisms, is handled for the period 2007:01-2017:10 and whether this credit channel works effectively in Turkey is analyzed through Vector Error Correct Model (VECM). So as to examine the effectiveness of the bank lending channel, overnight interest rate and money supply variables were selected and the credit channel was not effective at the end of study.