Kitle iletişim araçlarının sağlık iletişimine etkisi ve sosyal medyanın rolü: Kilis ili örneği
The effect of mass media on health communication and the role of social media: The case study of the province of Kilis
  1. Tez No: 544818
  2. Yazar: MERVE AKIŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSİN AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İletişim Bilimleri, İşletme, Health Care Management, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
İnsan sağlığına zarar veren çeşitli faktörlerin yok edilmesi ve toplumun bu faktörlerin tesirinden korunması, hastaların tedavi edilmesi, bedensel ve ruhsal kısıtlılıkları olanların işe alıştırılması (rehabilitasyon) için yapılan tıbbi faaliyetler sağlık hizmetleri kapsamında yer almaktadır. Sağlık iletişimi ise, bireylerin, kurumların ve toplulukların sağlığı iyileştirmek ve yaşam kalitesini artırmak için etkili kararlar vermede bilgilendirmek, etkilemek ve motive etmek için iletişim stratejilerinin incelenmesi ve kullanılmasıdır. Sağlık iletişiminin sağlanmasında, teknolojik yeniliklerin de etkisiyle kitle iletişim araçları, internet ve sosyal medya önemli yer tutmaktadır. Söz konusu kaynaklar, kişilerin sağlık hizmeti kullanımı öncesinde tavsiye almak, sonrasında ise tavsiye vermek amacıyla kullandıkları platformlar haline gelmiştir. Bu çalışma, Kilis ilinde yaşayan bireylerin hekim, diş hekimi ve hastane seçiminde sosyal medyayı kullanma durumlarının tespit edilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla katılımcıların kişisel davranışlarını ortaya koyan sorular ile“Sosyal Medyada Sağlık Hizmeti Satın Alma Öncesi ve Sonrası Tüketici Davranışı”ölçeğinden yararlanılmıştır. Ölçeğin güvenirliğini belirlemek amacıyla Cronbach Alpha iç tutarlılık katsayısı değeri incelenmiştir. Çalışma, Kilis ilinde yaşayan 391 kişi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda bireylerin hekim, diş hekimi ve hastane seçiminde sosyal medyadan yeterli düzeyde etkilenmedikleri belirlenmiştir. Araştırmaya katılan bireylerin %72,9 oranında sosyal medya kullandıkları sonucuna ulaşılmıştır. Sağlıkla ilgili gelişmeler için internet veya sosyal medya kullanım oranı ise %19,8'dir. Katılımcıların %20,5'i hekim seçiminde sosyal medyayı kullanırken, %22,8'i hastane seçiminde sosyal medya kullandıklarını belirtmişlerdir. Sağlık hizmeti kullanmadan önce sosyal medyadan araştırma yapan katılımcıların %22,5'i haber sitelerinden, %12'si Facebook ve %9,2'si Instagram sosyal medya platformundan yararlanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilerin çözümlenmesinde, gruplar arasında karşılaştırma yapmaya olanak sağlayan Bağımsız Örneklem T-Testi ve Tek Yönlü Varyans (ANOVA) Analizi testi kullanılmıştır. Farklılığın hangi gruplar arasında olduğunun belirlenmesi için ise Post Hoc testlerinden Hochberg's GT2 testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, katılımcıların Sosyal Medyada Sağlık Hizmeti Satın Alma Öncesi Ve Sonrası Davranış Biçimleri ile cinsiyet, yaş, medeni durum, gelir düzeyi, meslek değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık olmadığı; eğitim durumu ve sağlık güvencesi değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The elimination of various factors that harm human health and the protection of the society from the effects of these factors, treatment of patients, rehabilitation of those with physical and mental limitations (health care) are included in the scope of health services. Health communication is the study and use of communication strategies to inform, influence and motivate individuals, institutions and communities to make effective decisions to improve health and improve quality of life. Mass media, internet and social media play an important role in the provision of health communication thanks to technological innovations. These resources have become the platforms that people use to seek advice before the use of health services and then giving advice. This study was carried out to determine the use of social media in the selection of physicians, dentists and hospitals in Kilis. For this purpose, the questions that reveal the personal behaviors of the participants and the Before and After Purchasing in Social Media scale were used. In order to determine the reliability of the scale, Cronbach Alpha internal consistency coefficient value was examined. The study was carried out on 391 people living in Kilis province. As a result of the study, it was determined that individuals were not sufficiently affected by social media in the selection of doctors, dentists and hospitals. 72,9% percent of individuals surveyed have reached the conclusion that they use social media. Internet or social media utilization rate for health-related developments is 19,8%. While 20,5% of the participants used social media in their physician selection, 22,8% stated that they used social media in the selection of hospitals. Before using health services, 22,5% of the respondents from social media benefited from news sites, 12% from Facebook and 9,2% from Instagram social media platform. Independent Sample T-Test and One-Way Variance (ANOVA) Test were used to analyze the data obtained from the study. Hochberg's GT2 test of the Post Hoc tests were used to determine if the differences are between the groups. As a result of the study, it was found that there was no significant difference between the participants' social behaviors before and after the purchase in social media, gender, age, marital status, income level and occupational variables; It was observed that there was a significant difference among education and health assurance variables.