Siyasal iletişimde retorik: Aleksey Navalnıy örneği
Rhetoric in political communication: Alexei Navalny example
  1. Tez No: 544816
  2. Yazar: ERKAM TEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN AYHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
Siyasal iletişim, siyasi süreçlerle iletişim süreçleri arasındaki ilişkileri ele alan disiplinler arası bir alandır. Bu ilişkinin en yoğun ortaya çıktığı bölümlerden biri ise retoriktir. Bu tezde siyasal iletişim olgusu Rus muhalif lider Aleksey Navalnıy'ın retoriği analiz edilerek ortaya konulmaya çalışılmaktadır. Post-Sovyet Rus siyasi arenasında sıra dışı bir yükseliş gösteren Navalnıy'ın, bu yükselişinin arkasındaki önemli etkenlerden birinin retorik olduğu düşünülmüş ve bu nedenle söz konusu retorik unsur irdelenmiştir. Bu bağlamda, Navalnıy'ın ikna odaklı siyasal iletişim stratejileri ve bu amaç doğrultusunda izlediği yol ve kullandığı yöntemler ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Kullanılan yöntemleri ortaya çıkarmak için sözlü veya sözel olmayan tüm retorik stratejiler incelenmeye çalışılmıştır. Siyasal iletişimin ve retoriğin kavramsal, kuramsal, sosyal ve tarihi arka planına değinildikten sonra analiz sonuçlarına yer verilmiştir. Analizden elde edilen verilere göre Navalnıy'ın konuşmalarını ciddi bir retorik kurgu ile oluşturduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmada değinilen retorik yöntemlerin, Navalnıy'ın politik bir figür olarak değerlendirilmesinin ve Rusya'nın iç dinamiklerinde oynadığı rolün ortaya konmasının literatüre katkı sağlayacağı umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Political communication is an interdisciplinary field that deals with the relations between political processes and communication processes. One of the most intense parts of this relationship is rhetoric. In this thesis, a case of political communication is tried to be put forth by analyzing the rhetoric of Russian opposition leader Alexei Navalny. The rhetorical element which is thought to be one of the important factors behind the Navalny's extraordinary rise in the Post-Soviet Russian political arena is examined. In this context, Navalny's persuasion-oriented political communication strategies and the way he pursued for this purpose and the methods he used are tried to reveal. In order to reveal the methods used all rhetorical (verbal or non-verbal) strategies were studied. After consideration of the conceptual, theoretical, social and historical background of political communication and rhetoric, the results of the analysis are discussed. According to the data obtained from the analysis, it was concluded that Navalnıy's speeches were formed by a serious rhetorical editing. It is hoped that the rhetorical methods mentioned in the study, evaluation of Navalny as a political figure and revealing his role in Russia's internal dynamics will contribute to the literature.