Transnational social fields of Ethiopian migrants in Turkey
Türkiye'deki Etiyopyalı göçmenlerin ulusötesi sosyal alanları
  1. Tez No: 544828
  2. Yazar: MOHAMMED ALİ MUSA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL EROĞLU ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 350
Özet
Bu tez, ulusötesi göç alanlarının merceğinden, Turkiye'deki Etiyopyalı göçmenlerin motivasyonları, uyarlamaları ve ulusötesi uygulamaları Türkiye'de ve kendi memleketlerine döndükten sonraki yaşam deneyimlerini bütün boyutlarıyla inceleyip değerlendirmektedir. Günümüzde Etiyopya'dan Türkiye'ye göç, Etiyopyalı göçmenlerin günlük faaliyetlerinde bulundukları tarihsel süreçlerin yanı sıra ekonomik, sosyal, kültürel ve politik alanlar gibi ulusötesiliğin daha geniş alanları ile ilişkilidir. Bu çalışma bu bağlamlardaki bulguları ortaya koymaktadır Tez, ampirik ve teorik olarak şu temel araştırma sorusunu incelemektedir. Türkiye'de Etiyopyalı göçmenler arasında ulusötesi sosyal alanlar hangi unsurlardan oluşmakta; birey ve grup olarak, Etiyopyalılar, bu sosyal alanlarda da nasıl hareket etmekte ve etkileşmektedir? Sosyo-kültürel antropolojide göç, çokmekânlı etnografik araştırmaların birikimine ve niteliksel yaklaşıma dayanarak, Etiyopyalı göçmenlerin ulusötesi etkileşimleri, ilişkileri ve onların Türkiye'deki yaşanmış deneyimlerine odaklanmaktadır. Tez, mevcut sosyo-kültürel göç antropolojisi, çokmekânlı etnografik araştırma ve nitel yaklaşım bilgisine dayanarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri Türkiye'de yaşayan (Ankara ve İstanbul) bir grup Etiyopyalı eğitim ve işçi göçmenleri ve Etiyopya'ya (Addis Ababa) geri dönen göçmenlerle katılımcı gözlem ve çeşitli görüşme gibi araçlarla toplanmıştır. Araştırma bulguları, Türkiye'deki Etiyopyalı göçmenlerin iki şekilde bağlantı kurduğunu ortaya koymaktadır: Türk toplumuna uyum / entegrasyon ve ulusötesi bağlantı, fakat uyumluluk ve ulusötesi uygulamaların derecesi bireyden bireye farklılık gösterdiğini ortaya koymaktadır. Etiyopyalıların ulusötesi pratikleri gerçekleştirdikleri sosyal alanlar, göçmenlerin göçmen alan ve gönderen ülkeler arasında sürdürdükleri ve sürekli yeniden inşa ettikleri bu alanlar eşitsiz olarak dağıtılmıştır çünkü Etiyopyalı göçmenler aynı deneyimlere, kapasiteye, beceriye, fırsatlara ve yasallığa sahip değildir. Bu tez, genel olarak, Etiyopyalıların farklı motivasyon ve hedeflerle Türkiye'ye göç ettiklerini ve edindikleri bu farklı deneyim ve sermaye birikimi ile ülkelerine döndüklerini göstermektedir. Yerine her geçen gün yenileri eklenirken geri dönenler, Türkiye'de yaşarken edindikleri ulusötesi pratikleri sürdürmekte; Türkiye'de biriktirerek getirdikleri sosyal ve kültürel sermaye ve tecrübeleriyle anavatanlarında sosyal değişimin failleri olarak eylemektedirler.
Özet (Çeviri)
Using the lens of transnational social fields of migration, this thesis examines and scrutinizes motivations, adaptations, transnational practices, and the lived experiences of Ethiopian migrants in Turkey and returnees in Ethiopia. The present day Ethiopian migration to Turkey is intricately associated with the broader domains of transnationalism such as economic, social, cultural, political fields, as well as historical processes in which Ethiopian migrants engaged in their daily activities. The thesis empirically and theoretically examines a fundamental and salient research question: how do Ethiopians, as individuals and group, perceive, act, and interact in the transnational social fields (most often unequally distributed) while living in Turkey and after returning home? The thesis is carried out based on the existing knowledge of socio-cultural anthropology of migration, multi-sited ethnographic research and qualitative approach. Tools such as participant observation and a variety of interviews were employed to collect data from a group of Ethiopian educatıon and labor migrants living in Turkey (Ankara and Istanbul) and returnees in Ethiopia (Addis Ababa). The research findings reveal that Ethiopians in Turkey maintained two ways of connection: adaptation/integration to the Turkish society and transnational attachment to homeland but with different level of adaptation, and transnational experiences & practices. The social fields in which Ethiopians engaged in transnational practices, the fields that they constructed, reconstructed, and maintained between host and home countries are unequally distributed as they do not have the same experiences, capacity, skills, opportunities, and legality to play. As Ethiopians moved to Turkey with varying motivations and aims, they did so return home with varying motivations, transnational experiences and capital. Returnees, adding new ones, maintained transnational practices that they created while living in Turkey, and with the capital and experiences they accumulated in Turkey and brought with them, they acted as agents of social change in their homeland.