Akıllı turizm bağlamında akıllı otel işletmesi endeksi ve uygulaması
Smart hotel business index and it's application within the context of smart tourism
- Tez No: 544827
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERBAŞI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı akıllı turizm bağlamında akıllı otel işletmesi endeksi modeli geliştirmek ve uygulamaktır. Bu amaca yönelik olarak kapsamlı bir literatür taraması yapılmış, yarı yapılandırılmış mülakat tekniği kullanılarak uzman görüşleri alınmış ve bir gösterge ve boyut havuzu oluşturulmuştur. Akıllı turizm bağlamında odaklanılması gereken amaçlar ve akıllı hedefler belirlenmiş ve hedef – gösterge ilişkileri modellenmiştir. Bu sayede havuzdaki değişkenler arasında yapılan elimine işleminden sonra akıllı otel işletmesi endeks göstergeleri oluşturulmuştur. Bu kapsamda 5 boyut (akıllı insan, akıllı hizmet, akıllı çevre, akıllı iletişim, akıllı erişilebilirlik) ve bu boyutlara ait 32 gösterge belirlenmiştir. Geliştirilen modelin uygulamasında amaca göre örnekleme yöntemi kullanılmış olup, Konya'da bulunan beş yıldızlı 5 otel işletmesinden veriler temin edilmiştir. Her bir akıllı hedef özelinde verilere normalleştirme işlemi uygulanmış, her bir boyutun ve sonuçta her bir otelin akıllı otel işletmesi endeks puanı belirlenmiştir. Elde edilen endeks puanları esas alınarak otellerin akıllılık düzeylerine göre pazar konumlandırmaları yapılmıştır. Sonuçta akıllı otel işletmesi endeks modeli etkin bir şekilde çalıştırılmış, akıllı otel işletmesi endeksi ve otellerin pazar konumları ilişkisi kurgulanmış ve elde edilen bulgulardan yola çıkılarak teorik ve pratik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to develop and implement a smart hotel business index model in the context of smart tourism. In accordance with this purpose a comprehensive literature review was conducted and expert opinions were obtained by using semi-structured interview technique and an indicator and dimension pool was formed. The objectives and smart targets to be focused in the context of smart tourism were determined and target - indicator relationships were modeled. Thus smart hotel business index indicators were formed after the elimination process among the variables in the pool. Within this scope, 5 dimensions (smart human, smart service, smart environment, smart communication, smart accessibility) and 32 indicators which belong to these dimensions were determined. While the application of the developed model sampling method towards purpose was used and data were obtained from 5-starred 5 hotels in Konya. Data were normalized specifically for each smart target, each dimension's so each hotel's smart hotel business index scores were identified. Based on the index scores obtained, market positioning was made according to the smartness levels of the hotels. As a result, the smart hotel business index model was run effectively, the relationship between the smart hotel business index and the market position of the hotels was established and theoretical and practical suggestions were developed based on the findings.