İnovasyon yönetiminin işletme performansına etkileri: Değirmen makinası imalatı yapan firmalara yönelik bir araştırma
Effects of innovation administration on business performance: A research on companies producing milling machine
  1. Tez No: 544829
  2. Yazar: EMİNE TÜRKALP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYNUR AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
İnovasyon, son yıllarda bilimsel araştırmalarda üzerinde oldukça çok durulan ve yönetim alanında en çok ilgi gören konuların içerisinde yer almaktadır. Örgütlerin hizmetlerini geliştirebilmeleri, işletmelerin sahip oldukları pazar paylarını koruyabilmeleri ve yeni pazarlara girebilmeleri için inovasyona önem vermeleri gerekmektedir. Bu çalışmada, inovasyon yönetiminin işletme performansına etkilerinin tespit edilerek bir değerlendirme yapılması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda Konya Ticaret Odası' na kayıtlı olan ve değirmen makinası imalatı yapan işletmelerde inovasyon yönetimi ve işletme performansı üzerine anket çalışması yapılmıştır. Bu çalışmada, Konya Ticaret Odası' na kayıtlı değirmen makinası imalatı yapan 66 adet firmaya anket uygulaması yapılmıştır. Veriler hipotez testleri ile sınanmıştır. Araştırma bulgularına göre, inovasyon yönetiminin işletme performansına etkisine ilişkin yapılan regresyon analizi sonucunda, inovasyon yönetiminin işletme performansına etki gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Innovation is one of the most popular subjects in the field of management in recent years. Organizations need to be able to improve their services, businesses need to maintain their market share and to innovate in order to enter new markets. The aim of this study is to determine the effects of innovation management on operational performance and to make an evaluation. In this respect, a survey was conducted on innovation management and operational performance of the mills of mills registered with the Konya Chamber of Commerce. In this study, a survey was applied to 66 firms manufacturing mill machines for the Konya Chamber of Commerce. The data were tested by hypothesis testing. According to the research findings, the regression analysis on the effect of innovation management on the operational performance has affected the operational performance of innovation management.