Şizofreni hastaları ve birinci derece akrabalarında serum alfa-sinüklein düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum alpha-synuclein levels in schizophrenia patients and first degree relatives
- Tez No: 544854
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL GÖKA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Günümüze kadar şizofreni etiyolojisi ile ilgili birçok hipotez öne sürülmüştür. Etiyopatogenezde son ortak yolun dopaminerjik nörotansmisyonda bir bozukluk olduğu ve buna presinaptik terminallerde bir disregülasyonun neden olabileceği düşünülmektedir. Presinaptik terminallerde alfa-sinüklein (a-syn) molekülü nörotransmitter iletimi için anahtar moleküllerden biridir. Bu çalışmanın amacı; şizofreni hastaları ile onların etkilenmemiş kardeşlerinde serum a-syn düzeylerini, sağlıklı kontrollerle karşılaştırarak belirlemek, şizofreni hastalığı ile ilişkili bir biyomarker adayı olup olmayacağını araştırmaktır. Metot: Ankara Numune Eğitim Araştırma Hastanesi, Psikiyatri Kliniği'ne başvuran, DSM-V ölçütlerine göre şizofreni tanısı alan 62 hasta, SCID-1 görüşmesi ile psikiyatrik hastalık tanısı dışlanan onların 56 kardeşi ve 56 sağlıklı kontrol olgusu çalışmaya dahil edildi. Hastalara sosyodemografik veri formu, Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği (PANSS) ve Klinik Global İzlenim-Hastalık Şiddeti (CGI-SI) uygulandı. Çalışmaya dahil edilen olgulardan alınan serum örneklerinde a-syn düzeyleri ELISA metodu ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: To date, many hypotheses have been proposed regarding the etiology of schizophrenia.It is believed that the last common pathway in the etiopathogenesis is a disruption in dopaminergic neurotransmission and this may be due to an irregularity in the presynaptic terminals.In presynaptic terminals, the alpha-synuclein (a-syn) molecule is one of the key molecules for neurotransmitter transmission.The aim of this study is to compare serum a-syn levels between three groups, healthy controls, schizophrenic patients and their unaffected siblings and to evaluate the possibility of a-syn which would be a biomarker for schizophrenia. Methods: Sixty-two patients with schizophrenia who were diagnosed according to DSM-V criteria, fifty-six their unaffected siblings and fifty-six healty controls who were assesed with SCID-1 were included in this study. Socio-demographic form, Positive and Negative Syndrome Scale (PANSS), Clinical Global ImpressionSeverity of Ilness (CGI-SI) was applied to patients and sociodemographic form was applied to healthy controls and siblings. A-syn serum levels were measured by ELISA method in samples collected from the subjects who were included in the study.