İrritabl bağırsak sendromlu hastalarda yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Assessment of quality of life in i̇rritable bowel syndrome patients
  1. Tez No: 544855
  2. Yazar: GÜLŞEN KAYA GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE KIYAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
İrritabl Bağırsak Sendromlu Hastalarda Yaşam Kalitesinin Değerlendirilmesi Amaç: Araştırma irritabl bağırsak sendromlu hastalarda yaşam kalitesinin değerlendirilmesi amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Araştırmanın verileri, Ağrı Devlet Hastanesi Dâhiliye ve Gastroenteroloji Polikliniğine Şubat-Eylül 2015 tarihleri arasında gelen ve irritabl bağırsak sendromu tanısı olan 201 hasta ile yapıldı. Verilerin toplanmasında; anket formu ve İrritabl Bağırsak Sendromu Yaşam Kalitesi Ölçeği (IBS-QOL) kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik ortalama, Mann Whitney U testi, Sperarman korelasyon analizi ve Kruskall Wallis testi kullanıldı. Bulgular: Hastaların yaşam kalitesi toplam puan ortalaması 61.34±18.41 bulundu. Yaşam kalitesi alt boyut puan ortalamalarından disfori 60.29±22.62, aktivite 56.36±21.18, beden imgesi 63.71±23.90, sağlık endişesi 53.11±26.89, yiyeceklerden kaçınma 43.91±24.13, sosyal tepki 69.68±22.83, seksüalite 87.94±25.11 ve sosyal ilişki 69.40±26.00 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Assessment of Quality of Life in İrritable Bowel Syndrome Patients Aim: The study was conducted to assess quality of life in irritable bowel syndrome patients. Material and Method: The data of the study were collected with 201 patients who referred to Ağrı State Hospital Internal diseases and Gastroenterology Polyclinic and who were diagnosed with irritable bowel syndrome between February 2015 and September 2015. A questionnaire form and Irritable Bowel Syndrome Quality of Life Questionnaire (IBS-QOL) were used in the collection of data. Percentage, average, Mann Whitney U test, Spearman correlation analysis and Kruskall Wallis test were used in the assessment of data. Results: Average of patients' quality of life total scores was found as 61.34±18.41. Of the quality of life sub-dimension score averages, dysphoria was found as 60.29±22.62, while average of activity was found as 56.36±21.18, average of body image was found as 63.71±23.90, average of health worry was found as 53.11±26.89, average of food avoidance was found as 43.91±24.13, average of social reaction was found as 69.68±22.83, average of sexual was found as 87.94±25.11 and average of social relation was found as 69.40±26.00.