Tıkayıcı uyku apne sendromlu olgularda ameliyat öncesi ve sonrası polisomnografik bulguların karşılaştırılması ve değerlendirilmesi
Comparison and evaluation of polysomnographic findings in preoperative and postoperative patients with obstructive sleep apnea syndrome
  1. Tez No: 544853
  2. Yazar: DENİZHAN DİZDAR
  3. Danışmanlar: DR. ZEYNEP ASLI BATUR ÇALIŞ, PROF. DR. BERNA USLU COŞKUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Tıkayıcı uyku apnesi sendromu (TUAS), görülme sıklığı % 2-5 arasında olduğu bildirilen ve sistemik komplikasyonları nedeniyle üzerine çok yoğun araştırmalar yapılan bir hastalıktır. Tedavisinde konservatif yaklaşımlar, mekanik aletler ve cerrahi yöntemler uygulanmaktadır. Cerrahi tedavisinde darlık bölgesine göre farklı teknikler uygulanmaktadır. Ayrınıtılı KBB muayenesi, Müller Manevrası, uyku endoskopisi, AHI skorlarının değerlendirilmesiyle cerrahi kararı alınmaktadır. Bu cerrahiler dil kökü veya damağa yönelik izole girişimler veya çok seviyeli cerrahi girişimler şeklinde olabilmektedir. Bu cerrahilerin sonuçları zaman geçtikçe daha iyi anlaşılmakta ve cerrahi tekniklerin etkinlikleri daha doğru değerlendirilmektedir. Bizim çalışmamızda kliniğimizde TUAS tanısı almış ve opere olmuş hastalara post-op polisomnografi yapılması planlandı. Bu hastalar lateral farengoplasti ya da UPPP ameliyatı yapılmış hastalardı, seçilen 23 hastaya operasyondan 2 yıl sonra kontrol polisomnografi yapıldı. Polisomnografi sonucunda ameliyat öncesi ve sonrası apne/hipopne indeksleri ile en düşük O2 satürasyon değerleri karşılaştırıldı. Hastalar ile görüşülerek Epworth skorlaması tekrar yapıldı ve sonuçlar ameliyat öncesiyle karşılaştırıldı. Ayrıca lateral farengoplasti ve UPPP yapılmış hastalar birbiriyle karşılaştırılarak her iki ameliyatın etkinliği ayrı ayrı değerlendirildi. Çalışmamız sonunda 23 hastanın hepsinde polisomnografik düzelme saptanmış ve Epworth puanları anlamlı şekilde düşük bulunmuştur. Lateral farengoplasti ve UPPP ameliyatları sonrasında polisomnografik bulgularda istatistik olarak anlamlı düzelme saptanmıştır. Her iki ameliyatta da Epworth skalası puanları anlamlı şekilde düşmüştür. Sonuç olarak kliniğimizdeki TUAS cerrahisi sonuçları başarılı bulunmuş olup, lateral farengoplasti ve UPPP uygulamaları birbirleriyle karşılaştırıldığında her ikisinin de benzer derecede başarılı sonuçlar verdikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The incidence of OSAS is reported to be between 2-5% and systemic complications are due to the very extensive research on the disease. In the treatment conservative approach with mechanical instruments, and surgical methods are applied. Different techniques are used in the surgical treatment of stenosis. ENT examination, Muller maneuver, sleep endoscopy, AHI scores are evaluating surgical decision. Base of the tongue and palatal surgeries or multi-level surgery are used for the treatment. The results of these surgeries and surgical techniques are better understood as time passes and the results are more accurately considered. In our study, 23 patients who were treated by surgery at our clinic with the diagnosis of OSAS are evaluated by polysomnography at the end of about two years was. In addition, patients were consulted with the Epworth scoring again, the results were compared before and after surgery. At the end of the polysomnographic study all of 23 patients have improved ESS scores and the scores are found to be significantly lower. Patients indicate that the quality of life has been improved. There is no difference between the lateral farengoplasti and UPPP success compared with polysomnography, the Epworth scores have decreased significantly in lateral pharyngoplasty. This property can be focused more on in the future. In conclusion, the results of OSAS surgery in our clinic is successful in line with the literature, the lateral pharygoplasty and UPPP can be used in appropriate patients. Sample groups with more patients and longer-term studies will provide more detailed information in the future.