Şizofreni hastaları ve sağlıklı kontrol gruplarında NGAL, TNF-α, IL-1β, IFN- seviyelerinin karşılaştırılması
Comparison of NGAL, TNF-α, IL-1β, IFN-Ɣ levels in schizophrenia patients and healthy control groups
- Tez No: 544856
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL GÖKA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu çalışmada şizofreni hastaları ile sağlıklı kontrol grubu arasında NGAL ve diğer bazı infla-matuar parametrelerin (TNF-α, IL-1β, IFN-Ɣ) plazma seviyelerinde fark olup olmadığı, tedavi ile bu değerlerin değişip değişmediği, bunların plazma seviyeleri ile şizofreni hastalarının semptomlarının şiddeti arasında ilişki olup olmadığı ve NGAL'ın şizofreni tanısında ve tedavisini izlemede kullanılabilecek bir biyobelirteç olup olamayacağının belirlenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: SBÜ Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Kliniğine başvuran, DSM 5 kriterlerine göre 'Şizofreni' tanısı konan, 49 tedavisiz şizofreni hastası (altı aydan uzun süredir şikayetleri olup, daha önce herhangi bir antipsikotik ilaç kullanımı olmayan ve halen antipsikotik kullanmayan), 59 tedavi altında remisyonda olan şizofreni hastası ve 58 de sağlıklı kontrol alındı. Tüm katılımcılara sosyodemografik bilgi formu verildi, şizofreni grubuna Pozitif ve Negatif Semptomları Değerlendirme Ölçeği (PANSS) uygulandı ve tüm katılımcıların plazma TNF-α, IL-1β, IFN-Ɣ ve NGAL değerleri ölçüldü. Bulgular: Çalışmamız sonucunda NGAL düzeylerinin sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, antipsikotik tedavi ile remisyonda olan şizofreni grubunda daha düşük olduğu ve hiç tedavi almamış şizofreni grubunda ise istatistiksel anlamlı olarak daha düşük olduğu saptandı. TNF-α düzeyinin de hiç tedavi almamış şizofreni grubu ve antipsikotik ile remisyonda olan şizofreni grubunda sağlıklı kontrol grubundan istatistiksel anlamlı olarak daha düşük olduğu, hiç tedavi almamış şizofreni grubunda da antipsikotik ile remisyonda olan şizofreni grubuna göre istatistiksel anlamlı olarak daha düşük olduğu saptandı. IFN-Ɣ ve IL-1β düzeyleri açısından ise gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı. NGAL, IFN-Ɣ ve IL-1β ile PANSS skorları arasında korelasyon saptanmazken, TNF-α ile PANSS toplam skoru ve alt skorları arasında ters yönlü istatistiksel olarak anlamlı korelasyon olduğu görüldü. Sonuç: Psikiyatrik hastalıklarda, özellikle şizofrenide immün ve inflamatuar belirteçlerde sağlıklı popülasyona göre değişiklikler olabilmektedir. NGAL ve TNF-α düzeyleri hiç tedavi almamış şizofreni hastalarında antipsikotik tedavi ile remisyonda olan şizofreni ve sağlıklı kontrol grubuna göre daha düşük saptanmıştır. Bu belirteçlerin kronik ilerleyici bir hastalık olan şizofrenideki psikopatoloji ile ve antipsikotik tedavi ile ilişkili olabileceği düşünülebilir
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it is aimed to determine that if there is any difference in plasma levels of NGAL and some other inflammatory parameters (TNF-α, IL-1β, IFN-Ɣ) in the group of patients with schizophrenia and healthy volunteers, if these values are changed by medical treatment, if there is any relation between these values and the severity of the symptoms of patients with schizophrenia and if NGAL can be used as a bio-marker in the diagnosis and follow-up of the schizophrenia. Methods: 49 drug naïve patients (having symptom over six months and no history of antipsychotic treatment) who applied to SBU Ankara Numune Research and Train Hospital and are diagnosed with schizophrenia according to the DSM-5 criteria, 59 schizophrenia patients who are in remission with antipsychotic treatment and 58 healthy volunteers are taken into the study. Results: NGAL levels were found to be lower in the group of patients with schizophrenia who were in remission than healthy volunteers and statistically significantly more lower in the group of drug naive schizophrenia. TNF-α levels were found to be statistically significantly lower in the groups of drug naive schizophrenia and patients with schizophrenia who were in remission than the group of healthy volunteers; and statistically significantly lower in the group of drug naive schizophrenia than the group of patients with schizophrenia who were in remission. No significant difference is seen in between the groups in the aspect of IFN-Ɣ and IL-1β levels. No correlation is determined between the levels of NGAL, IFN-Ɣ and IL-1β and PANSS scores; statistically significant inverse correlation is seen between the level of TNF-α and PANSS total score and sub-scores. Conclusion: In psychiatric disorders, especially in schizophrenia, immune and inflammatory markers may be changed according to the healthy population. NGAL and TNF-α levels were found to be lower in thegroup of drug naive schizophrenia compared to patients with schizophrenia who were in remission with antipsychotic treatment and healthy controls. These markers may be related to the psychopathology of schizophrenia which is a chronic and progressive disorder and antipsychotic treatment