Bitümlü şeyllerden nanokillerin saflaştırılması ve karekterizasyonu
Purification and characterization of nanociles from bituminous shale
  1. Tez No: 544859
  2. Yazar: İLAYDA BEGÜM SOYER EMİROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZA DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
İlaç sektöründe kullanılmakta olan ve ticari ürün olarak ithal edilen organokil ve/veya ticari montmorillonit olarak adlandırılan kil mineralinin bitümlü şeyllerden zenginleştirilerek kullanılabilirliğinin araştırılmasını amaçlayan bu çalışmada Niğde-Ulukışla ve Niğde Badak yöresinde bulunan bitümlü şeyl örnekleri kullanılmıştır. Bitümlü şeyllerden elde edilen numunelerin karekterizasyonlarının belirlenmesi için; XRD, Elektron Mikroskop (SEM) yöntemleri kullanılarak mineralojik çalışmalar, XRF, FTIR, EDX, TGA yöntemleri ile Jeokimyasal çalışmalar ve Master-Zeta Sizer yöntemi ile tane boyutu ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Araştırmalar sonucu zenginleştirilen montmorillonitlerin jeokimyasal yapısının polimerleşmeye uygun olduğu görülerek özellikle meme kanseri tedavisinde kullanılan ilaçlarda kullanılabileceği saptanarak çalışmanın multidisipliner olarak devam etmesinin gerekliliği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the usability of clay mineral, used in the pharmaceutical industry, imported as a commercial product and called as a clay montmorillonite, by enriching from the bituminous shales. In this study, bituminous shale samples found in Niğde-Ulukışla and Niğde Badak region were used. In order to determine the characterization of samples obtained from bituminous shales; Mineralogical studies using XRD, Electron Microscope (SEM) methods, Geochemical studies with XRF, FTIR, EDX, TGA methods and particle size measurements were performed by Master-Zeta Sizer method. It was determined that the geochemical structure of the montmorillonites enriched as a result of the research was suitable for polymerization and it could be used in the drugs used in the treatment of breast cancer.