Sedimentology, cyclostratigraphy, sequence stratigraphy and geochemistry of the middle eocene lacustrine-marine oil-shales transition, Mudurnu-Göynük basin, NW Anatolia, Turkey
Orta eosen gölsel-denizel bitümlü şeyllerin geçişinin sedimentolojisi, devirsel stratigrafisi, sekans stratigrafisi ve jeokimyası, Mudurnu-Göynük havzası, KB Anadolu, Türkiye
  1. Tez No: 555258
  2. Yazar: BAKHT ZAMIR AFRIDI
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. İSMAİL ÖMER YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 479
Özet
Mudurnu-Göynük baseninde, Kuzeybatı Anadolu bölgesi, Orta Eosen yaşlı çalışılan gölsel istifler gölsel ortamdan denizel çökelim ortamına geçiş göstermektedir. Deniz seviyesi değişimleri ile etkili olduğu düşünülen bu geçiş bariyer kompleksi ile ayrılmıştır. Çalışma alanında incelenen kesitlerde kireçtaşı, marn, bitümlü-şeyl, kalkerli kumtaşı, konglomera ve biyo-kalsirüdit içeren farklı lithofasiyesler tanımlandı. Çalışılan istifte ostrakod, karofit, bivalv, bentik foraminifer, nadir balık dişi, ekinoderm, alg lifleri ve bitki parçaları dahil olmak üzere birçok fosil grubu tespit edilmiştir. İstif içerisinde tanımlanan ostrakodlar orta tuzlu gölsel ortamına ait birimlerin üzerine denizel ortam birimlerinin geldiğini gösterir. Detaylı fasiyes analizlerine göre, birimin kuzeyden güneye doğru göl kenarından derin gölsel, taşkın ovasından paralik denizel çökelim ortamlarında çökeldiği belirlenmiştir. Gölsel çökeller İzmir-Ankara kenet ön ülke kuşağında dolgu tipi gölsel çökel ortamını işaret etmektedir. Santimetre – metre skalasındaki transgresif – regresif birimler değişken deniz seviyesini ve/veya değişken sediman gelişini/birikimini göstermektedir. Santimetre-metre skalasındaki devirsel döngüler Milankovitch yörüngesel eğikliğe karşılık gelmekte olup, dünya dönüş hareketi ve yerel tektonik aktivite ile ilintilidir. Sekansiyel bakış açısı ile çalışılan gölsel birimlerin üzerine trangresif denizel viii çökellerin geldiği gözlemlenmiştir. Çalışılan gölsel-denizel birim içeriside TST den HST e geçiş gözlemlenmiştir. Çalışılan gölsel-denizel bitümlü şeyller basenin merkezinde, kuzeyinde ve güneyinde kaynak kaya özelliğini gösterebilme potansiyeli vardır.
Özet (Çeviri)
Continuous studied successions of the Middle Eocene, Mudurnu-Göynük basin, in the NW Anatolia indicate a transition from marine-influence lacustrine to marine environment due to the relative rise in sea-level, which was separated by barrier deposits. Different lithofacies are identified in the studied sections, including limestone, marl, oil-shale, calcareous sandstone, conglomeratic and bio-calcirudite. Number of fossil assemblages are recorded including ostracods, charophyte gyrogonites, gastropods, bivalve and benthic foraminifera, rare fish-teeth-scale, echinoderms, algal filamentous and plant fragments. The recorded ostracod interprets Oligo-Mesohaline lacustrine environment, which is overlain by marine environment. Based on the detailed facies analysis, the depositional environment is characterized as relatively marginal to deep lacustrine- marine deposits, floodplain to paralic-marine deposits, from south to north. The lacustrine deposits indicate balanced-fill type lake setting within the regime in foreland setting in relation to İzmir-Ankara suture. The centimeter-meter scale order cycles show symmetrical to asymmetrical transgressive-regressive cycles, which is due to repetitive change in the water-depth and/or fluctuating sediments influx. The cm-m scale cycles correspond to Milankovitch obliquity band and indicate climatic control linked with the earth`s orbital forces and vi local tectonics. In the sequence framework, the successions indicate marine transgression onto lacustrine environment in the region. The studied sections indicate a change from TST to HST in lacustrine-marine deposits. Lacustrine and Marine oil-shales in the studied area are interpreted that they have a possible source rock potential in the central and north, and in the south of the basin.