Lise öğrencilerinde akran zorbalığının yaygınlığı
Peer difference in high school students determination
  1. Tez No: 544862
  2. Yazar: GÖZDE IZĞIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BELGİN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Akran zorbalığı günümüzde eğitim kurumlarında düşük düzeyde gerçekleşen şiddetin en yaygın biçimi olarak okullarda karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışma; lise öğrencilerinde akran zorbalığının yaygınlığı belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Aydın ili Efeler ilçesinde, 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı Güz ve Bahar dönemlerinde liselerin 9., 10., 11., 12. sınıflarında öğrenimine devam eden öğrencilere uygulanmıştır. Çalışmanın örneklemini 6776 lise öğrencisi oluşturmaktadır. Öğrencilerin 3220'si kız, 3556'sı erkek öğrencidir. Çalışmada okullara göre kız ve erkek öğrenciler tabakalı örneklem yöntemine göre ayrılmıştır. Çalışmada sosyo demografik özellikler veri formu ve Akran Zorbalığı Belirleme Ölçeği Ergen Formu kullanılmıştır. Veriler SPSS 21.0 programında analiz edilmiştir. Araştırmada öğrencilerin %47.5'nin kız, %52.5'nin erkek; yaş ortalamalarının 15,94 ± 9.46 olduğu görülmüştür. Çalışmada öğrencilerin, % 32,5'i 9. sınıf, %24,7'si 10. sınıf, % 24,6'i 11.sınıf, %18,2'si 12. sınıftır. Öğrencilerin %22.5'inin zorbalığa maruz kaldığını; %16.2'sinin zorbalık yaptığını ifade etmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, peer bullying is the most common form of violence in educational institutions. This work; The aim of this study was to determine the prevalence of peer bullying among high school students. The study was carried out in Efeler district of Aydın province in 2015-2016 academic year, in Fall and Spring semesters, in the 9th, 10th, 11th and 12th grades of high schools. The sample of the study consists of 6776 high school students. 3220 of the students are female and 3556 are male students. According to schools, female and male students were divided according to stratified sampling method. Socio - demographic characteristics, data form and Peer Bullying Determination Scale were used in the study. Data were analyzed in SPSS 21.0 program. In the research, 47.5% of the students were female and 52.5% were male; The mean age was 15.94 ± 9.46. In the study, 32,5% of the students were in the 9th grade, 24,7% were in the 10th grade, 24,6% were in the 11th grade, 18,2% were in the 12th grade. 22.5% of the students were exposed to bullying and 16.2% of them were bullied.