Keşmir'deki lise öğrencilerinde akran zorbalığının yaygınlığı ve niteliğinin incelenmesi
The investigation of the prevalence and nature of peer bullying among higher secondary schools in Kashmir
  1. Tez No: 521497
  2. Yazar: THSEEN NAZIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN PİŞKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Zorbalık sorunu okullarda karşılaşılan kritik konulardan biridir ve dünyadaki hemen her ülke için ulusal öneme sahiptir. Bu çalışma zorbalık olgusunun zorbalığa karışan öğrenciler üzerindeki olumsuz etkilerinin büyüklüğünei şaret etmekte ve öğrenciler arasındaki zorbalık olaylarını önlemeye veya azaltmaya dönük çözüm önerilerini tartışmaktadır. Keşmir'dekiliselerde öğrenim gören 11. ve 12. sınıf öğrencileri arasında zorbalık olaylarının yaygınlığına ek olarak, öğrencilerin zorbalık konusuna ilişkin algı ve bakış açılarını ortaya koymayı amaçlamıştır. Araştırma verileri Keşmir'in üç bölgesinden rastgele seçilen 501'i erkek, 502'si kız olmak üzere toplam 1003 öğrenciden toplanmıştır. Çalışmada karma araştırma modeli yaklaşımı benimsenmiş olup, veriler hem nicelhem deodak grup tartışma yöntemlerinden yararlanılarak nitel veriler toplanmıştır. Araştırmada nicel verilerin elde edilmesinde Pişkin (2010) tarafından geliştirilen Akran Zorbalık Anketi'nin İngilizce'ye çevrilmiş ve Keşmir kültürüne uyarlanmış formu kullanılmıştır. Bu ölçme aracı kullanılarak elde edilen veriler hem akran zorbalığının yaygınlığı hem de zorbalığın niteliği ve kapsamı hakkında betimsel nitelikte bilgilersunmuştur. Anket verilerinin istatistiksel analizi, bu çalışmanın nicel bölümünü oluştururken, odak grup toplantılarından elde edilen veriler nitel kısmını oluşturmuştur. Araştırma, örneklemdeki öğrencilerin yaklaşık yüzde 25.8'inin geçtiğimiz ay içinde en yaygın zorbalık türü olan sözel zorbalığa maruz kaldığını ortaya koymuştur. Odak grup toplantılarından çıkan temalar, zorbalığın tanımı, etkisi ve baş etme davranışı ile ilgili kafa karışıklığının olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The problem of bullying in schools is one of the critical issues and is of national importance for every country around the world. Research points to an abundance of negative impacts on students involved in bullying and require the attention of adults to address and resolve bullying incidents between students. This study, giving importance and light to the voices of 11th and12th graders in the higher secondary school of Kashmir, sought to uncover not only student perspectives about bullying but also to determine what their perceptions regarding bullying. The study involves 1003 students which were randomly selected among the three regions of Kashmir where male students was 501 and female students was 502 (n=1003). This study used a mixed methods approach and employed both survey and focus group discussion methods. Data from the Turkish Peer Bullying Survey Questionnaire (Pişkin, 2010) provided descriptive student-reported data on the nature and extent of bullying. Initial review of the survey results in the form of frequency statistics on each question provided baseline data from which focus group questions emerged. Statistical analysis of the survey data generated the quantitative portion of this study while focus group data generated the qualitative portion of this study. The survey revealed that about 25.8 percent of the students in the sample experienced some sort of bullying in the past month with verbal bullying as the most common type of bullying experienced. Themes that emerged from focus groups revolved around confusion regarding the definition of bullying, confusion about bullying, physical appearance, impact of bullying and coping behaviour. Finally, participants discussed specific forms and motives of bullying.