Kamu hizmetleri motivasyon kuramı çerçevesinde vali Recep Yazıcıoğlu'nun mülki idare amirliği dönemi üzerine bir inceleme
An investigation of governor Recep Yazicioglu's civil service administration period in the framework of public service motivation theory
  1. Tez No: 544879
  2. Yazar: EMRE AKCAGÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMÜR AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 586
Özet
Çalışmada, Vali Recep Yazıcıoğlu'nun bir mülki idare amiri olarak sergilemiş olduğu tutum ve davranışlar, Kamu Hizmetleri Motivasyon Kuramına göre analiz edilmiştir. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çalışmanın kuramsal boyutu olan Kamu Hizmetleri Motivasyon Kuramı incelenmiştir. Yine bu bölümde çalışmanın araştırma tasarımı olan nitel araştırma yöntemi ve bu yöntemin alt dalları olan“Tarihsel Araştırma Tekniği, Betimsel Araştırma Tekniği, Sözlü Tarih Tekniği, İçerik-Doküman Analizi ve Yarı Yapılandırılmış Mülakat Tekniği”incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünü literatür taraması oluşturmaktadır. Bu bölümde mülki idare amirlerinin hatıraları, kamu yönetimi reform raporları ve mülki idare araştırmaları incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Tanzimat'tan günümüze kadarki süreçte mülki idarede yaşanan dönüşüm tartışılmıştır. Son bölümde Recep Yazıcıoğlu'nun eserleri ve mülki idare hayatı incelenmiştir. Bu bölümde Recep Yazıcıoğlu'nun düşün dünyasının anlaşılması için hem Recep Yazıcıoğlu'nun bizzat yazdığı eserler hem de hakkında yazılan eserler incelenmiştir. Bu bölümde son olarak Recep Yazıcıoğlu ile çalışmış 30 mülki idare amiri ile yapılan yarı yapılandırılmış mülakatlar incelenmiştir. Yapılan mülakatlar, NVİvo-12 nitel araştırma programı ile analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda Recep Yazıcıoğlu'nun bir mülki idare amiri olarak sergilediği tutum ve davranışlar, Kamu Hizmetleri Motivasyon Kuramı'nın dört boyutu için anlamlı ve kuvvetli bulunmuştur. Ayrıca Recep Yazıcıoğlu'nun eserleri ve yakın çalışma arkadaşları ile yapılan mülakatlar analiz edildiğinde kendisi hakkında kamuoyunda 'yanlış bilinen doğrular' tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the attitudes and behaviors of Governor Recep Yazıcıoğlu as a civilian governor were analyzed according to Public Service Motivation (PSM) Theory. The study consists of four parts. Public Service Motivation Theory, which is the theoretical dimension of study, is examined in the first part. In this section, the research design of the study, namely 'the qualitative research method' and the sub-branches of this method which are 'Historical Research Technique', 'Descriptive Research Technique', 'Oral History Technique' together with 'Content-Document Analysis' and 'Semi-Structured Interview Technique' were examined. The second part of the study comprised of literature review. In this part, the memories of the civil governors, public administration reform reports and civilian administrative research were examined. In the third part, the transformation in the civil administration in the process from Tanzimat to the present has been discussed. In the last part, the works of Recep Yazıcıoğlu and the civil administration life were examined. In order to understand Recep Yazicioglu's world of thought, the works written by Recep Yazicioglu and works written about him were examined. In this section, interviews were conducted with 30 civilian administrators who had worked with Recep Yazicioglu. The interviews were analyzed with NVIvo-12 qualitative research program. As a result of the study, the attitudes and behaviors of Recep Yazıcıoğlu as a civilian governor were found to be significant and strong for the four dimensions of Public Services Motivation Theory. In addition, when the Recep Yazıcıoğlu's works and interviews with close colleagues were analyzed, 'false facts' were identified about him.