Bosna-Hersek turizm destinasyonunun alternatif turizm potansiyelinin belirlenmesi
Determination of alternative tourism potential for Bosnia and Herzegovina tourism destination
  1. Tez No: 544885
  2. Yazar: ÖMER CAN İŞSEVER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ DİKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bölgesel Araştırmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Dünya üzerinde giderek büyüyen ve gelişen sektörler arasında turizm sektörüde bulunmaktadır. Bu bağlamda öncelikli olarak turizm kavramının tanımı ve turizm ile ilişkili olan kavramlar ve turizmi etkileyen faktörlere açıklık getirilmeye çalışılmıştır. Bununla birlikte turizmin kollarından biri olan ve gün geçtikçe popülerliği de artmakta olan alternatif turizmin tanımı ve sahip olduğu çeşitliliğinden bahsettik. Buradan yola çıkarak, geçmişten günümüze kadar sahip olduğu ve daha sonradan kültürüne dahil etmiş olduğu farklı kültürleri de bünyesinde taşıyan aynı zamanda Balkan coğrafyası içerisinde el değmemiş doğası ile birlikte gelişmekte olan turizm sektörünün alternatif turizm potansiyeli açısından Bosna-Hersek'in alternatif turizm potansiyeli incelenmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada Bosna-Hersek'in alternatif turizm potansiyeli belirlenmeye çalışılırken aynı zamanda da ülkenin tarihi, coğrafyası, sosyolojik durumu, ekonomik durumu kültürel durumu ve ülkede ki turizm sektörünün yapısı açısından da ele alınmıştır. Son olarak ise, alternatif turizm türleri açısından Bosna-Hersek'in sahip olduğu doğal kaynakları ve bu güzelliklerinin yanısıra alternatif turizm potansiyelide belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The tourism sector is among the growing and developing sectors in the world. In this context, primarily the definition of tourism concept and the concepts related to tourism and the factors influencing tourism have been tried to be clarified. At the same time, we have mentioned the definition and diversity of alternative tourism which is one of the branches of tourism and whose popularity is increasing day by day. From here it was tried to examine the alternative tourism potential of Bosnia and Herzegovina in terms of the alternative tourism potential of the developing tourism sector along with the untouched nature in Balkans geography, which carried the different cultures that it ever had from the past to the present day. In this study, it was aimed to determine the alternative tourism potential of Bosnia and Herzegovina, along with its history, geography sociological situation, economic situation of the country, cultural situation and the structure of the tourism sector in the country were also discussed. Finally, in terms of alternative tourism types, it was tried to determine the potential natural resources and alternative tourism potentials of Bosnia and Herzegovina.