Merkez Bankası faiz oranlarındaki değişikliklerin sanayi üretimine etkisi: 2001-2018
The effect of changes in the Central Bank's interest rates on industrial production: 2001-2018
  1. Tez No: 544886
  2. Yazar: YUNUS EMRE TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma, T.C. Merkez Bankası kısa vadeli faiz oranlarının sanayi üretimi üzerindeki etkilerini 2001M01-2018M9 döneminde incelemektedir. Türkiye'de, enflasyon hedeflemesi rejimi uygulanmasıyla temel politika aracı olarak kullanılan kısa vadeli faiz oranlarının önemi ortadır. Bu bağlamda, kısa vadeli faiz oranları ile sanayi üretimi arasındaki ilişkinin tespitine yönelik yapılan çalışmada, değişkenlerin farklı durağanlık mertebelerinde analiz yapmaya olanak tanıyan gecikmesi dağıtılmış sınır testi yaklaşımı çerçevesinde analiz iki model oluşturularak gerçekleştirilmiştir. Birinci model kısa vadeli faiz oranları ile sanayi üretimi arasındaki ilişkiyi; ikinci model ise bu ilişkinin hangi aktarım kanalları ve ne derece etkili olduğunu araştırmaktadır. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre kısa vadeli faiz oranları ile sanayi üretimi arasında negatif yönde ve istatiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Çalışmanın genel bulguları Türkiye'de kredi kanalının, varlık fiyatları kanalının ve döviz kuru kanalının çalışmakta olduğu yönündedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates effects short-term interest rates of The Central Bank of the Republic of Turkey on industrial production for the period of 2001M01-2018M9. In Turkey, the importance of the short-term interest rates is visible which used as main policy tool by implementation of the inflation targeting regime. In this context, in the study conducted to determine the relationship between short-term interest rates and industrial production, the analysis was carried out by creating two models in the framework of the distributed boundary-test approach which allows the analysis of the variables at different stationary levels. The first model investigates the relationship between short-term interest rates and industrial production; the second model investigates which transmission channels and how effective this relationship is. According to the findings obtained from the study, a negative and statistically significant relationship was found between short-term interest rates and industrial production. The overall results of the study, credit channel, asset prices and exchange rate channel is effective in Turkey.