Bel ağrısı olan hastalarda beş faktör kişilik özelliklerinin bedensel duyumları abartma ve somatizasyon ile ilişkisinin incelenmesi
Evaluating the relationship between somatosensory amplification, somatization and big five personality traits in patients with chronic low back pain
  1. Tez No: 544910
  2. Yazar: BÜŞRA OBUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada bel ağrısı olan hastalarda beş faktör kişilik özelliklerinin bedensel duyumları abartma ve somatizasyon ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, bel ağrısı olan hastaların ve sağlıklı bireylerin beş faktör kişilik özellikleri, somatizasyon ve bedensel duyumları abartma oranlarının karşılaştırılmasının yanı sıra bel ağrısı olan hastalarda bedensel duyumları abartma ve somatizasyon oranlarının ilişkisi incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi 139 kişiden oluşmaktadır (69 bel ağrısı hastası, 70 kontrol). Araştırmada veri toplama amacıyla, Sosyo-demografik Form, Bedensel Duyumları Abartma Ölçeği, Psikolojik Belirti Tarama Testi (SCL – 90- R) ve Beş Faktör Kişilik Envanteri kullanılmıştır. Analizler sonucunda, bel ağrısı olan hastaların kişilik özellikleri ile depresyon, anksiyete, somatizasyon ve bedensel duyumları abartma oranları arasında anlamlı ilişki olduğu görülmüştür. Kişilik özellikleri arasından özellikle duygusal tutarsızlık alt boyutunun depresyon, anksiyete ve somatizasyon üzerine etki ettiği saptanmıştır. Ayrıca, duygusal tutarsızlık alt boyutunun depresyon, anksiyete ve somatizason üzerine olan etkisinde bedensel duyumları abartma oranının aracı bir rol oynadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is to investigate the relation between big five personality traits, somatosensory amplification levels and somatization in the patients with chronic low back pain (LBP). In the study, values of somatization and somatosensory amplification were compared with the big five inventory (BFI) results in the chronic low back pain (CLBP) patients and control group. Additionally, the relation between somatosensory amplification values and rate of somatization were analyzed in CLBP patients. The sample of the current study consists of 69 patients with CLBP and 70 controls. For the purpose of collecting data, sociodemographic form, SSAS, symptom check list (SCL-90-R) and BFI were used in the study. Results of the present study indicated a significant relation between five factor personality types, somatization and somatosensory amplification scores with patients with CLBP. Especially, subtype of emotional stability from BFI was found significantly related with somatization.