Ekonomik suçlar bağlamında terörizmin finansmanı: Fetullahçı Terör Örgütü örneği
Financing of terrorism in the context of economic crime: The case of The Fetullah Terrorist Organization (FETO)
  1. Tez No: 544917
  2. Yazar: AYŞEN ÖZENİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ TEKİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Suç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu tez çalışmasında, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin sivil ve bürokrasi kadrolarında yaklaşık 40 yıldır yapılanan Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ)'nün hayatta kalabilmek ve faaliyetlerine devam edebilmek amacıyla ihtiyaç duyduğu mali kaynaklar ve bu kaynakları elde etmeyöntemleri ekonomik suçlar bağlamında inceleme konusu yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda, ilk bölümde ekonomik suç ve terörizmin finansmanı kavramlarına değinilmiş, terör örgütlerinin organize suç grupları ile ilişkisi ve kara para aklama faaliyetleri ele alınmıştır. İkinci bölümde ise FETÖ/PDY'nin yıllar itibariyle gelişimi, insan kaynağına ulaşma biçimleri ve kamuda kadrolaşma faaliyetleri ile onu diğer dini ve ideolojik terör örgütlerinden ayıran faaliyetler araştırılmıştır.Çalışmanın uygulamalı analizlerinin ve bulgularının yer aldığı üçüncü bölümde, FETÖ/PDY'nin finans şemasına ulaşmak ve gelir kalemlerini sınıflandırmak amacıyla Maxqda programı kullanılarak içerik analizine dayalı nitel veri analizi yapılarak finansmanda etkili olan faktörler arası ilişki yoğunlukları araştırılmıştır.Araştırmadan elde edilen analiz bulguları, FETÖ/PDY'nin başlıca gelir kaynaklarını himmet, özel sektör, kamu sektörü ve suç ekonomisi faaliyetlerinden elde ettiğini ampirik olarak ortaya koymaktadır. Bu bağlamda FETÖ/PDY'nin ekonomik gücünü ve mali kaynaklarını elde ettiği alanlar ve bunda etkili olan faktörler arası ilişki yoğunluğunu ortaya koymasından dolayı, özelikle güvenlik çalışanlarına ve litaratüre katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, almost 40 years structured Fetullah Terrorist Organization in the Republic of Turkey's civilian and bureaucratic staff (FETÖ) to survive the nude and obtaining financial resources and the resources it needs to continue its operations methods are made subject to the review in the context of economic crimes.For this purpose, in the first chapter, the concepts of economic crime and financing of terrorism were mentioned.In the second part, the development of FETÖ / PDY by the years, the ways of reaching human resources and the activities in the public sector and the activities that differentiate it from other religious and ideological terrorist organizations were investigated.In the third chapter, which includes practical analyzes and findings of the study, qualitative data analysis based on content analysis was performed by using Maxqda program in order to reach the financial chart of FETÖ / PDY and to classify income items.The findings obtained from the research empirically reveal that FETÖ / PDY obtains the main sources of income from the himmet, private sector, public sector and crime economy activities.In this context, it is considered that FETÖ / PDY will contribute to security personnel and literature especially since it shows the economic power and financial resources and the intensity of the relationship between the factors that are effective.