Yolsuzluk ve yabancı sermaye ilişkisi: Panel veri analizi
Relationship between corruption and foreign capital: Panel data analysis
- Tez No: 544927
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÖZÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada yolsuzluk ile yabancı sermaye akımları arasındaki ilişki incelenmiştir. Kuramsal çalışmalara göre yolsuzluk iktisadi işleyişi olumsuz ya da olumlu etkileyebilmektedir. Yolsuzluk kaynak israfına yol açabilmekte veya bürokratik çalışmaları hızlandırarak iktisadi faaliyetleri hızlandırabilmektedir. Yabancı sermaye kazanabileceğini düşündüğü ülkeleri tercih etmektedir. Dolayısıyla yolsuzluğun şiddeti yabancı sermaye akımını etkileyebilir. Bu çerçevede çalışma 2000-2016 yılları arası, seçilen 35 ülke üzerinden oluşturulmuştur. Çalışmada panel regresyon analizi ve Granger nedensellik testi yöntemleri kullanılmıştır. Panel regresyon analizi tahmin sonucunda modeli oluşturan 35 ülke için yolsuzluktaki artışın doğrudan yabancı yatırımları olumlu etkilediği, toplam yabancı sermaye yatırımlarını olumsuz etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Yolsuzluk ve portföy yatırımları arasında ise istatistiki olarak ilişki bulunamamıştır. Granger nedensellik testi sonuçlarında yolsuzluk ve toplam sermaye arasında nedensellik ilişkisinin olmadığı, yolsuzluktan doğrudan yabancı yatırımlara doğru tek yönlü nedensellik ilişkisinin olduğu ve yolsuzluk ile portföy yatırımları arasında çift yönlü nedensellik ilişkisinin olduğu tespit edilmiştir. Buradan yolsuzluğun tüm yabancı sermaye türleri üzerinde etkisinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. En güçlü ilişki yolsuzluk ile doğrudan yabancı sermaye arasında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between corruption and foreign capital flows is examined. According to theoretical studies, corruption can affect economic functioning negatively or positively. Corruption can cause waste of resources or accelerate economic activities by accelerating bureaucratic work. He prefers countries where he thinks he can earn foreign capital. Therefore, the severity of corruption may affect foreign capital flows. In this context, the study was carried out between 2000 and 2016 and selected 35 countries. In this study, panel regression analysis and Granger causality test methods were used. As a result of the panel regression analysis, it has been concluded that the increase in corruption for 35 countries constituting the model positively affects foreign direct investments and negatively affects total foreign capital investments. There is no statistical relation between corruption and portfolio investments. The results of Granger causality test show that there is no causality relationship between corruption and total capital, there is a one way causality relationship from corruption to foreign direct investments and there is a bidirectional causality relationship between corruption and portfolio investments. It is concluded that corruption has no effect on all types of foreign capital. The strongest relationship was found between corruption and foreign direct investment.