Köpek salyasının necis olduğuna delil olarak gösterilen hadislerin değerlendirilmesi
Evaluation of the hadiths shown as evidence that the dog Saliva is impure
- Tez No: 544926
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BİLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada başta Ebû Hüreyre olmak üzere birkaç sahâbî tarafından rivâyet edilen“Köpeğin salyası”hakkındaki hadisler, sened ve metin açısından değerlendirilmeye çalışılmıştır. Yapılan kaynak taraması sonucunda konumuzla ilgili hadislerin otuz dokuz rivâyetine ulaşılmıştır. Bu rivâyetlerin Sened tenkîdi kritiğine tabi tutulması sonucunda söz konusu rivâyetlerin beşinin zayıf, kalan diğer otuz dördünün ise sahih olduğu tespit edilmiştir. Sened tenkîdinden sonra metin tenkîdine geçilmiş ve hadisler metin tenkîdi ölçütleri açısından değerlendirilmiştir. Daha sonra şarihlerin hadisler hakkındaki yorumlarına ve hadislerin İslami ilimlerde nasıl kullanıldıklarına yer verilmiştir. Bütün bu incelemelerin sonucunda, metin tenkîdi açısından Kur'ân'la aynı içeriğe sahip olmadığından ve kendi gibi hadislerle tenâkuz içinde olduğundan, yine köpeğin salyası hakkında günümüz tıbbının verileriyle uyuşmadığından dolayı hadislerimizin sıhhatine karşı ihtiyatli olunması gerektiği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, hadiths about the saliva of a dog narrated by especially Abu Huraira and a few companions has been tried to be evaluation in term of muniment and text. As result of the investigation of the source, we have reached 39 narrations about the subject. These narratives after the review of documant, five of the said narratives have been found to be weak and the remaining 34 narrtives are found correct. After proof criticism passed text criticism and hadiths have been evaluated in terms of text criticism criteria. Later interpreter on commented on the hadits and how the hadiths are used in islamic sciences. After all these reviews, it doesn't have the same content as the Qur'an in the terms of text criticism and because of its contradictions with similar hadiths and because today's medicine is not in harmony with the facts about the dog's saliva, we must be cautious against the accuracy of our hadiths.