Çocuklara Kıraat ile Çamlıca Çocuk dergilerinin içerik ve biçim açısından incelenmesi
Analysis of Çocuklara Kiraat and Çamlıca Çocuk magazines in terms of the content and the form
- Tez No: 544940
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 299
Özet
Çocuk dergileri çocuk ile çocuğun içinde yaşadığı toplumun dil, kültür, gelenek, düşünce ve değer yargıları arasında bir etkileşim yaratması bakımından önemlidir. Çocukların dil becerilerini, düşünme becerilerini, estetik zevklerini ve okuma becerilerini geliştirme bakımından çocuk dergileri oldukça fazla yarar sağlayan materyallerdir. Bu çalışmada öncelikle Çocuklara Kıraat dergisinin eski harflerle hazırlanmış nüshaları Latin harflerine aktarılmıştır. Daha sonra Çamlıca Çocuk dergisinin ilk beş sayısına ulaşılmıştır. Bu iki dergideki okuma metinleri belirlenmiş, bu metinlerin türleri belirlenerek tasniflendirilmiş, metinleri oluşturan cümlelerdeki kalıplaşmış ifadeler, deyim, atasözü, ikileme ve yardımcı fiiller belirlenmiş ve bu şekilde de bir tasnif yapılmıştır. Sonra da metinlerin kelime sayılarına tek tek bakılmış, hangi metnin kaç kelimeden oluştuğu belirlenmiştir. Her sayının sonunda kullanılan toplam kelime sayısına da bakılmıştır. Dergilerin her sayısında hangi metin türüne kaç tane yer verildiği de bulgular kısmında verilmiştir. Dergilerin kapakları, içerisinde kullanılan görseller de incelenerek bir değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Söz varlığı araştırması olan bu çalışma, çocuk dergilerinde kullanılan dilin maddi manevi kültür ögelerini belirlemek, bunları vurgulamak ve bu şekilde dilimizin genel söz varlığına katkı sağlamak amacıyla hazırlanmıştır. Bu çalışma ile dilimizin söz varlığının ne kadar zengin olduğunu göstermek de düşünülen amaçlar arasındadır. Aynı zamanda dilbilimsel bir çalışma özelliği de gösteren çalışmamız incelenen iki dergi vasıtasıyla iki ayrı dönemin dil, düşünce, değer ve kültürünü karşılaştırma olanağı da sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Children's magazines are important in terms of creating an interaction between the child and the language, culture, tradition, thought and value judgments of the community in which the child lives. Children's magazines are very useful in developing children's language skills, thinking skills, aesthetic tastes, and reading skills. In this study, firstly the old manuscripts of Çocuklara Kıraat were transferred to Latin letters. Then, the first five copies of Çamlıca Çocuk magazine were reached. Reading texts in these two journals were determined, the types of these texts were determined and classified, the sentences that make up the texts, the idioms, proverbs, reduplications, and auxiliary verbs are determined, and this kind of classification is also made. Then the number of words are counted one by one, It is determined how many words in which text. The total number of words used at the end of each copy was also examined. In each of the copies of the journals, the number of each type of text is given in the findings section. The covers and the visuals used in the journals were examined and evaluated. This study, which is vocabulary research, was prepared in order to determine the material and nonmaterial culture elements of the language used in children's magazines, to emphasize them and thus to contribute to the general vocabulary of our language. This study also aims to show how rich the vocabulary of our language is. Our study, which also shows a linguistic study feature, allows us to compare the language, thought, value and culture of two different periods through two journals examined.