Güvenlik problemlerinin 'Hibrit savaş' kapsamında incelenmesi: Doğu Ukrayna ve Kırım örnekleri (2014-2015)
Investigation of security problems within the scope of hybrid warfare: Eastern Ukraine and Crimean examples (2014-2015)
  1. Tez No: 544942
  2. Yazar: GÖKHAN CİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Uluslararası İlişkiler, Defense and Defense Technologies, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Çalışma, hibrit savaş olgusunu, Rusya Federasyonu'nun (RF), 2014-2015 yıllarında Doğu Ukrayna (Donbas) ve Kırım üzerinde gerçekleştirdiği harekât üzerinden analiz etmektedir. Bu kapsamda vakanın tarihsel boyutunun anlaşılabilmesi için Ukrayna tarihine değinilerek, Ukrayna'nın Doğusu ile Batısı arasındaki farklılıkların sebepleri ve tarihsel kökleri vurgulanmıştır. Literartürde birçok yazarın tanımladığı Hibrit savaş kavramının ne olduğu, tarihsel süreç içerisinde bugün nasıl algılandığı açıklanmaya çalışılmış, bu bağlamda kavram karmaşasının önüne geçebilmek için yöntem bakımından hibrit savaş ile ilintili diğer savaş kavramlarına da yer verilmiştir. Kırım ve Donbas vakaların icracısı olan RF'nin sahip olduğu Hibrit savaş kabiliyetini ortaya çıkartan sebepler ve koşullar incelenmiştir. Bu maksatla, SSCB'den köhne ve hantal bir miras devralan RF'nin, yakın coğrafyasında gerçekleşen egemenlik krizleri göz önünde bulundurularak, modernize ettiği güvenlik mekanizması ile hibrit savaş kabiliyetine evrilen güvenlik konsepti bir süreç olarak ele alınmıştır. 2014-2015 Donbas ve Kırım olaylarını tarihsel ve kavramsal bir derinlikte VAKA İNCELEMESİ olarak analiz eden bu çalışmanın amacı, RF'nin hibrit savaşı nasıl yorumladığını ve“özgün”Ukrayna harekât sahasında nasıl hayata geçirdiğini açıklamaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the Eastern Ukraine and the Crimean crises that resulted with new boundaries of Ukraine in 2014-2015, from the perspective of Hyrbrid warfare that implemented by the Russian Federation (RF). In order to understand the historical aspect of the cases, the causes and historical roots of the difference between Western and Eastern Ukraine has been emphasized by referring the history of Ukraine. The meaning and the evolution of the hybrid warfare concept that defined by many researchers and scholars in literature, has been explained. In order to prevent a possible confusion, all the other related concepts which share the method base with hybrid warfare concept, has also been explained. The causes and conditions that generated the hybrid warfare capability which assumed to be possesed by RF who is the executor of the Crimea and Donbas cases, has explored. With that aim, the security structure and the security concept which evolved to hybrid warfare capability of the RF who inherited an obsolete and bulky armed forces from USSR, has discussed in the progress. This study aims to define the Russian interpretation of hybrid warfare in Crimean and Donbas Crises and explore the way of implemetation in the Ukranian battlefield within the context of historical and conceptual aspect as a case study.