Batman'da kentsel gelişim süreci
Urbanisation process in Batman
- Tez No: 544948
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL SUNA DOĞANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada, Batman kentinin ilk yerleşim alanı olan İluh Köyü'nün küçük bir yerleşme iken Raman Dağı'nda petrolün bulunması, petrol rafinerisinin kurulması, Haydarpaşa-Kurtalan demiryolunun yapılması, alanının düz olup tarım ve ulaşıma elverişli olmasına bağlı olarak belli dönemlerde yapılan göçlerle nasıl bir gelişim süreci gösterdiği ele alınmıştır. Bu çalışma, doğal ve beşeri faktörlerin Batman kentinin mekânsal gelişimine etkilerini ortaya koymayı ve kentin bu faktörler üzerindeki olumsuz etkilerinin nasıl giderilebileceği üzerinde çözüm önerileri sunulmuştur. Çalışmada petrolün bulunuşu ve Batman kentiyle olan karşılıklı etkileşimi ayrıntılı olarak incelenmiştir. Batman doğal ve kültürel kaynaklarıyla birlikte hızlı şehirleşmenin beraberinde getirdiği açılımları ve kültürel yapılanmayı yaşamış bir kenttir. Çalışmada Batman kentinin İluh adında köy özelliği gösteren bir yerleşme iken petrol gibi doğal bir kaynağın bulunmasıyla beraber kısa sürede gelişip şehirsel özellik kazanması ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates development of Batman city from a being a small village called Iluh and turning intothe current city it is now. Oil reserves in Raman Mountain, establishing oil refinery in the city, installing the Haydarpasa-Kurtalan railways, having arable lowlands and migration are some of the reasons of this development. This study, identifies effects of natural and human factors on spatial development of Batman and provides solutions to negative effects caused by these factors. Moreover, in this study finding process of the oil and its interactive relation with the city has been analyzed. Batman has gone through a quick urbanization and cultural settlement with its natural and cultural resources. This study presents adventure of the city from being a village called Iluh to turning into a city after finding of a natural resource in it.