Turizm tanıtım broşürlerinin edebiyat bağlamında analizi
The analysis of tourism introduction brochures in the context of literature
- Tez No: 544949
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Turizm hem eğitim hem de iş alanı olarak günümüzün popüler alanlarından biridir. Önemli bir sektör olarak eğitim boyutuyla da öne çıkan turizm; siyaset, kültür, ekonomi gibi pek çok alanla yakından ilişkilidir. Eğitim açısından değerlendirildiğinde ise yabancı dil eğitimi, edebiyat, halk bilim, psikoloji gibi pek çok bilim dalıyla etkileşim halinde olduğu görülmektedir. Bu çalışmada ağırlıklı olarak turizm-edebiyat etkileşimi üzerinde durulmuştur. Turizm ve edebiyatın birbirine etkisi, örneklerle anlatılmış; her ilin ön plana çıkan şair ve yazarlarının listesi hazırlanmıştır. Dünyada ve Türkiye'de kentleriyle özdeşleşen şair ve yazarlara örnekler verilmiştir. Aynı doğrultuda edebiyat turizminin önemi vurgulanmış; yazar müze evleri, edebiyat müzeleri ve edebiyat müze kütüphanelerinin turizme katkısı üzerinde durulmuştur. Bu çalışmada İl Kültür ve Turizm Müdürlükleri'nin yayınladıkları tanıtım broşürleri ve web sayfaları, edebi unsurlar bakımından incelenmiştir. Çoğu illerin tanıtım broşürlerinde, ilgili ilin yetiştirdiği şair ve yazarların isimlerine veya biyografilerine yer verilmediği gözlemlenmiştir. Bundan hareketle tanıtım broşürlerine turistik değer taşımalarından ötürü edebi içeriklerin ilave edilmesinin önemi ve yararı vurgulanmıştır. Bu çalışmada Türkiye'nin iller bazında bir edebi zenginlik haritası çıkarılmış ve bu doğrultuda muhtemel edebiyat turizmi rotaları hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Tourism is one of today's popular areas as both education and business. Tourism, which stands out with its educational dimension as an important sector, is closely related to many fields like politics, culture, and economy. When evaluated in terms of education, it is observed that it interacts with many disciplines such as foreign language education, literature, folk science and psychology. This study mainly focuses on the interaction between tourism and literature. The effects of tourism and literature on each other are explained with examples; a list of the important poets and writers of each province was prepared. The examples of poets and writers, who are identified with their cities in the world and Turkey, are given. In addition, the importance of literature tourism is emphasized; the contribution of author museum houses, literary museums and literary museums to tourism is highlighted. In this study, the brochures and web pages published by Provincial Directorates of Culture and Tourism have been examined in terms of literary elements. It is observed that the names and biographies of the poets and writers, raised by the related province, are not included in the brochures of most provinces. Hence, the importance and usefulness of adding literary content has been emphasized because of their touristic value to the promotional brochures. In this study a map of the literary richness of Turkey's provinces is issued on the basis of literature and possible tourism routes in this direction was prepared.