Finansal tablolarda hile-manipülasyonların sebepleri ve sonuçları açısından incelenmesi, tespiti ve bir uygulama
Financial statements for the purpose of investigation of causes and results of cheating-manipulation, detection and an application
- Tez No: 544960
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CÜNEYT DİRİCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Günümüz dünyasında işletmeler finansal tabloların oluşturulması ve değerlendirilmesi ile ilgili süreçlerin işletmenin sürekliliği açıdan ne denli hayati bir öneme sahip olduğunu anlayabilmektedir. Bu sebepten finansal raporlama kadar verilerin oluşturulması ile ilgili süreçlerde finansal tabloların doğru değerlendirilebilmesi için çok önemlidir. Ancak bugün gelinen noktada finansal tablolar işletmenin sahibi veya ortakları kadar yatırımcıları, tedarikçileri, müşterileri, finans kuruluşlarını ve devleti de yakından ilgilendirmektedir. Birçok grubun yakından ilgilendiği finans tabloların doğruluğu işletmenin geleceği ile ilgili tüm tarafların doğru kararlar verebilmesi adına büyük önem taşımaktadır. Bu açıdan bakıldığında işletme sahibi ve ortaklarının işletmenin durumunu olduğundan iyi gösterme ve düşük vergi ödeme çabası ile hile ve manipülasyona başvurma ihtimali her zaman mevcuttur. Ancak tüm grupların hile ve manipülasyon yolu ile yanıltılmamak adına birtakım yöntemlere başvurmaları ve bazı önlemler almaları kendilerini koruyabilmeleri adına zorunludur. Burada hile ve manipülasyonun engellenmesi yönünde yapılabilecek uygulamalar ve tespit edilmesine yönelik alınabilecek önlemler neden sonuç ilişkisi açısından da değerlendirilerek anlatılmıştır. Uygulamada örnek bir senaryo üzerinden muhasebe kayıtları ile başlayan sürecin finansal tablolar ve oran analizleri yönünden değerlendirilmesi ve incelemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world, enterprises can understand the importance of the processes related to the creation and evaluation of financial statements in terms of the continuity of the enterprise. For this reason, financial reporting is very important in order to evaluate the financial statements in the processes related to the creation of data. However, as of today, the financial statements concern investors, suppliers, customers, financial institutions and the state as well as the owners or shareholders of the company. The accuracy of the financial statements of many groups is of great importance for all parties involved in the future of the enterprise to make the right decisions. From this point of view, it is always possible that the business owner and his partners have the status of the enterprise and that there is always the possibility of resorting to cheating and manipulation with the effort to show good and low tax payments. However, in order not to be misled by cheating and manipulation of all groups, it is imperative that they apply to a number of methods and take some measures to protect themselves. Here, the practices that can be done in order to prevent cheating and manipulation and the measures that can be taken in order to determine them are explained with regard to cause and effect relationship. In the application, the process which starts with the accounting records has been evaluated and examined in terms of financial statements and ratio analysis.