The white collar employee's motivations for participating continuous improvement projects
Beyaz yakalı çalışanın sürekli iyileştirme projelerine katılma motivasyonları
- Tez No: 544961
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİME SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günümüzde rekabet artmasıyla birlikte sürekli iyileştirme ve değişime uyum sağlama ihtiyacı artmaktadır. Şirketi hedeflerine götüren en önemli unsurlardan olan çalışanlar, bu süreçte büyük bir rol oynamaktadır. Bugüne kadar yapılan araştırmalar göstermiştir ki çalışanların motivasyonuna etki eden bir takım faktörler bulunmaktdır. Bu faktörlerin kişiden kişiye değişmekle birlikte genelde çalışanların motivasyonlarına pozitif etki ettiği gözlemlenmiştir. Literatür araştırması yaparken birçok çalışma incelenmiş ve çok sayıda faktörün araştırıldığı görülmüştür. Modelin birinci bölümüde etkisi ispatlanan faktörler arasından teşvik, yönetim desteği ve yetkinlik ölçeği üzerinde durulacaktır. Modelin ikinci bölümünde ise değişimin etki ettiği alanlar incelenecektir. Değişimin çalışan bağlılığına, şirketin stratejik hedefleriyle ilişkisine ve pazar perfomansına etkisi araştırılacaktır. Araştırma Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı bir otomotiv şirketi çalışanları üzerinde test edilecektir.
Özet (Çeviri)
As the competition increases day by day, the need for adaptation to continuous improvement is increasing. Employees, who are the most important factors of leading the companies' goals, play a major role in this process. Research conducted so far has shown that the motivation of employees affects the fate of the company largely. In this context, it is seen that there are some factors that will increase the participation of employees in change and continuous improvement activities. Although these factors vary from person to person, it has been observed that these factors have a positive effect on the motivation of employees. At the first part of the model factors that will be focused are incentive, management support and competency scale. In the second part of the model, the areas affected by change are examined. The impact of change on employee commitment, company's strategic goals and market performance will be investigated. Research will be tested on a foreign automotive company's employees, which is operated in Turkey.