Dinar ve çevresinde halk hekimliği
Folk medicine in dinar and surroundings
- Tez No: 544967
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ALTAY GÖDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışma, Dinar ilçe merkezi ve çevresindeki köy ve kasabalarda halk hekimliği uygulamalarının varlığını tespit etmek amacıyla yapılmıştır. İnsanların bu tedavi yollarına yönelişleri, devam eden sağaltım uygulama ve yöntemlerinin neler olduğu, geçmişte uygulanmış ancak unutulmaya yüz tutmuş uygulamalar, devam eden“ocaklık”geleneği incelenmiş ve elde edilen bilgiler düzenlenerek sunulmuştur. Giriş bölümünde çalışmanın yapıldığı alan ile ilgili bilgiler verilmiş, kaynak şahıslara ulaşılan köy ve kasabalar listelenmiştir. Birinci bölümde halk hekimliği hakkında genel bilgiler verilmiş ve tarihi kökenleri örneklerle açıklanmıştır. İkinci bölümde hastalıklarla ilgili uygulamalara yer verilmiştir. Alfabetik sıra ile verilen hastalıklar gerek kitabî gerekse sözlü bilgilerle açıklanmış, tedavisinde kullanılan çeşitli uygulamaları verilmiştir. Bu esnada kaynak şahısların anlatım esnasında söylediklerinden önemli kısımlar aynen aktarılmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde hastalıkların tedavisinde başvurulan tedavi metotları gruplandırılmış, elde edilen verilerle örneklendirilerek açıklanmıştır. Dördüncü bölümde çalışma alanında ulaşılan ocaklar ve ziyaret edildiği ifade edilen türbeler hakkında gerek yazılı gerek sözlü kaynaklardan elde edilen bilgilere yer verilmiştir. Beşinci bölümde ise halkın sağaltım amacıyla kullandığı her türlü malzeme sınıflandırılarak verilmiştir. Son olarak yazılı ve sözlü kaynakların yer aldığı kaynakça listesi ve alan çalışması esnasında çekilen fotoğrafların olduğu ekler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the existence of applications of folk medicine in Dinar district center and the villages and towns around it. People's tendency to these treatment methods, existing treatment methods and practices, practices which were applied in the past but tend to be forgotten, existing“ocaklık”tradition are researched and outcomes are arranged and presented. In the introduction part some information about subject area is given, towns and villages where interviews with source people were made are listed. In the first section, general information about folk medicine is given and historical roots are explained with examples. In section two, applications about disease are mentioned. Diseases, given in alphabetical order, are explained by either econnected with books or verbal. Various applications which are used in their treatments are given. In the meantime, it is tried to report considerable parts of the expressions through the narration of source people, exactly. In section three, applied treatment methods in disease treatment are grouped, explained via exemplifying with data obtained. In section four, informations obtained from either written or spoken source about“ocak”people who can be reached and tombs which are visited in the subject area, are given. In section five, all kind of material used by public with the aim of treatment is given by classyfying. Finally, bibliography list of written and spoken resources and photographs which were taken during fieldwork, take part in.