Halka açık şirketlerde iç kontrol sisteminin etkinliğinin değerlendirilmesi ve örgütsel kültürün iç kontrol sistemine etkisi
The effectiveness of internal control systems in public companies and the effect of organizational culture
  1. Tez No: 544987
  2. Yazar: SİNEM KÜTÜK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmada Türkiye'de faaliyet gösteren halka açık şirketlerde bulunan iç kontrol sisteminin etkinliği ve örgüt kültürlerinin bu etkinliğe etkisinin analizi yapılmıştır. Bu amaçla halka açık şirketlerde çalışanlara demografik sorular, iç kontrol ölçeği ve örgütsel kültür ölçeğinden oluşan anket uygulanmış elde edilen veriler SPSS analiz programında uygulanan frekans, yüzde, korelasyon, regresyon ve ANOVA testleri ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda finansal sektörde faaliyet gösteren şirketlerin reel sektörde faaliyet gösteren şirketlerden daha yüksek seviyede iç kontrol sistemine sahip olduğu, iç kontrol sisteminin, tecrübeli çalışanlara sahip ve iç sistemlerle ilgili eğitim verilen şirketlerde daha üstün olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Şirketlerdeki bürokratik kültürün iç kontrol sisteminin etkinliğini artırdığı, bunun yanında finans sektöründe faaliyet gösteren şirketlerde yenilikçi kültürün, reel sektörde faaliyet gösteren şirketlerde ise rekabetçi kültürün iç kontrol sistemine olumlu etkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research is on the effectiveness of internal control systems in public companies operating in Turkey and the effect of organizational culture on internal control. For this purpose, a questionnaire method was applied to the employees in publicly traded companies using demographic questions, an internal control scale and an organizational culture scale. The obtained data were analyzed by frequency, percentage, correlation, regression and ANOVA tests. The results suggest that the companies in the financial sector have a higher level of internal control compared to the companies in the real sector. The companies that have more experienced and provide employees with internal control trainings have a higher level of internal control. From the organizational culture perspective, the results also indicate that the companies with bureaucratic culture have a higher level of internal control and, while modernism culture has a positive effect on the internal control level of the companies in the financial sector, competitiveness culture improves the internal control level for the companies in the real sector.