Avrupa Topluluğu ve Türkiye'de kamu alımları
Public procurement in European Community and Turkey
  1. Tez No: 54500
  2. Yazar: SELİM GÖKÇE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TURGUT TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Özet yok.
Özet (Çeviri)
FÖİLÎC FÜOTBMÎ II BnROKM O^fflilW İID TOIttf Public authorities frequently place their orders with national suppliers or arrange to have work carried out by on® or other of their mainnational contractors, even when competitorsmore qualified but established in other Member states-night be interested in the contracts. This is an attitude which should not be allowed to persist in Europe while preparations are being made for the large internal market of 1992. Of course the European Community has regulations for opening up public procurement to Community-wide competition, but not only are they incomplete, they are too often badly applied and even misused or ignored. Protectionist reflexes and deeply rooted chauvinistic national habits are responsible for* this state of affairs. The financial stakes are considerable, Contracts placed by central and local governments of Member States account for approximately 9% of the Community's gross domestic product, or some ECU 360 billion, according to 1990 estimates. They amount to 15 % (ECU 595 billion) if contracts placed by nationalised industries (transport, post and telegraph and telephones etc. ) are included. At the moment, scarcely 25% of the overall European public procurement market could be considered to conform to the Community Directives which harmonize public procurement procedures and provide for the publication throughout the Community of tenders for public works and supplies In addition, there are numerous contracts whieh are smaller than the minimum threshold level and do not have to comply. Just as in other fields, the lack of economic integration-or“non-Europe”, as it is ealled-costs the exchequer and the taxpayer dearly. The European Commission estimates that the cost of the waste and lack of competition resulting from the fragmentation of public procurement in the Community is some ECU 21,5 billion per year equivalent to approximately half of the entire Community budget. In the meantime, thirty three years after the signing of the Ankara agreement in 1963, Association relations between the European Community and Turkey remain as important as ever in this period of major political and economic changes in Europe and in their common environment. The determination of the Turkish Government to strengthen its relations with the European Community by completion of the Customs onion as provided for in the Association Agreement, and in accordance with its application for accession submitted in 1987, indeed, the Customs Onion is definitely the archway on Turkey's road to full membership. As one of the main instruments of the Customs Onion,“Public Procurement”which consist of Turkey's GDP approximately % 15-20 is an crucial topic in agenda, for this reason, in the meaning of approximation of trade related legislation, the public Procurement legislation of Turkey must be harmonized with the European Community.GÖKÇE Selim,“awtape Y©plısİM|w we Türkiye'de Küsüm Aludari”, Yüksek Lisans Tezi, (Danışman: Prof. Dr. Turgut TIN), 3siii*H9 sayfa GATT Uruguay Round Çok Taraflı Ticaret Müzakerelerinde yoğun tartışmaların sürdürüldüğü Kamu alımları konusu, uluslararası ticareti olumsuz olarak etkileyen ticareti kısıtlayıcı tedbirlerden birisi olarak ele alınmaktadır. Bunun temel nedeni, kamuya ait alın işlerinde yerli üretime öncelik tanıyan kayırmacılığın ve ayırımcı uygulamaların egemen olmasıdır. GATT Uruguay Round müzakerelerinde, 1996 yılı başında yürürlüğe girmek üzere, yeni bir Kamu Alımları Antlaşması imzaya açılmış bulunmaktadır. Türkiye, İşbu antlaşmaya henüz taraf olmamakla birlikte, Türkiye ile BFTA Ülkeleri arasında yapılmış bulunan Anlaşma ve 6 Mart 1995 tarihli Türkiye-AT Ortaklık Konseyi kararlarında, GâTT Anlaşması ve buna bağlı düzenlemeleri içeren Topluluk kurallarına belirlenecek bir tarihd© uyulmasını teminen görüşmelere başlanacağı hüküm altına alınmışdır. 1990 yılı rakamları ile A. T. çerçevesinde kamu alımları pazarının, 595 milyar ECO ile yaklaşık olarak Topluluk GSYÎH'nm % 15' ine, Türkiye'de ise GSYİH'nm tahminen %15-20'sine ulaştığı dikkate alınırsa, kamu ihalelerinin, kamu ekonomi ve politikasının önemli ve ayrıcalıklı bir enstrümanını oluşturduğu izahtan varestedir. Bu durumda, Türkiye-AT Ortaklık Konseyi Kararı çerçevesinde, gerçekleştirilmiş bulunan Gümrük Birliği 'nin en önemli enstrümanlarından birisini oluşturan Türkiye'deki kamu ihalelerinin, Topluluk kuralları içerisinde Topluluk pazarına açılması sonucunda Toplulukda olduğu gibi, kısa dönemde tasarruf etkisinin yanısıra rekabet etkisi ve yeniden yapılanma etkisinin Türkiye'de de gözleneceği ve neticede; Türk kamu alımları pazarının Gümrük Birliği süreci içerisinde, AT iç pazarı ile bütünleşmesinin yukarıda ifade edilen bazı olumlu etkilerinin yanısıra, istihdam ve işyeri kaybı gibi bazı sorunlara sebep olabileceği, orta vadede AT 'den sağlanacak mali ve teknik yardımla yeni bir yapılanmaya ihtiyaç duyulacağı, uzun dönemli perspektif açısından ise, kısa ve orta vadeli problemleri aşmada gösterilecek başarı oranında ve Topluluk ile rasyonel, dengeli ve çift taraflı bir faktör mobilitesi sağlandığı ölçüde kamu alımları pazarının Topluluk rekabetine açılmasının ortaya çıkaracağı olumsuz etkilerin olumluya dönüşebileceği anlaşılmaktadır.