Örgütsel sembollerin bilgi yönetim süreci ve performansı ile firma yenilikçiliği üzerine etkisinin araştırılması
Examining the impact of organizational symbols on the information management process, performance and corporate innovation
- Tez No: 545020
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ EKBER AKGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu çalışmanın amacı, kurumlarda kullanılan gerek fiziksel gerek davranışsal sembollerin bu kurumlardaki bilgi yönetimi süreci, bilgi yönetmi performansı ve firma yenilikçiliği üzerindeki etkisinin belirlenmesi üzerinedir. Bu çalışmanın uygulama bölümü, İstanbul ilindeki Gebze ve İkitelli Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren firmalar üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda söz konusu kurumlardaki personelin düşünce ve algıları temel alınmıştır. Araştırma kapsamında 740 firma ile iletişim kurulmuş ve bu kurumlarda görev yapan 33 farklı ünvana sahip toplamda 400 çalışandan alınan cevaplar araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırma bulgularına göre değişkenler arasında pozitif yönlü korelasyon olduğu tespit edilşmiştir. Davranışsal sembollerin bilgi yönetimi süreci, bilgi yönetimi performansı ve firma yenilikçiliği üzerindeki etkisi istatistiksel olarak anlamlıdır.Araştırma değişkenleri cinsyete göre anlamlı bir farklılığa sahip olmamakla birlikte Eğtim durumuna göre anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Bu çalışmanın literatüre katkısı, örgütsel semboller bağlamında kurum kültürünün, işletmeler için her geçen gün artan öneme sahip bilgi yönetimi süreci ve performansı ile firma düzeyinde yenilikçilik çalışmaları üzerindeki etkilerinin özgün olarak geliştirilen ölçüm aracı ile incelenmesi şeklindedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of both physical and behavioral symbols used in organizations on the knowledge management process, knowledge management performance and firm innovation in these organizations. The field search supporting this study was carried out on the firms operating in Gebze and İkitelli Organized Industrial Zones in Istanbul. In this context, the thoughts and perceptions of the personnel in these firms are taken as basis. Within the scope of the research, 740 firms were contacted, and the answers of 400 employees with 33 different titles working in these firms were included in the study. Research findings suggest that a positive correlation was found between the variables.The effect of behavioral symbols on knowledge management process, information management performance and firm innovation is statistically significant. Although the research variables did not have a significant difference according to the gender, significant differences were determined according to the education status. The contribution of this study to the literature is to examine the effects of corporate culture in the context of organizational symbols on the knowledge management process, performance and on the firm level innovation which is increasingly important for enterprises with the original developed instrument.