Avrupa Birliği'nin dış ilişkilerinde demokrasi sorunsalı: Kırgızistan örneği
The problematic of democracy in the EU external relations: The case of Kyrgyzstan
  1. Tez No: 545021
  2. Yazar: BURULKAN ABDİBAİTOVA PALA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK TANGÖR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 336
Özet
Bu tez, Avrupa Birliği'nin dış ilişkilerinde demokratikleştirme politikasının Kırgızistan'ın demokratikleşmesine etkisini incelemek amacıyla hazırlanmıştır. Çalışmada Avrupa Birliği'nin demokratikleştirme politikasının gelişimi, kuramsal kökenleri, amaçları, nedenleri ve Kırgızistan örneğinde uygulanması analiz edilmiştir. Bu amaçla, dünyada demokratik devletlerin artmasıyla demokratik barış alanı genişler ve bütün devletlerin demokratik olmasıyla dünyada barış ortamı tesis edileceğini iddia eden demokratik barış tezi incelenmiştir. AB barışı kurmanın ve korumanın yolları olarak ekonomik bütünleşme kadar, son yıllarda, demokratik barış tezinden ilham alarak demokrasi, hukuk devleti ve insan hakları üzerine kurulu rejimlerin yaygınlaştırılmasını da işlevsel bulmaktadır. Bu amaçla Avrupa Birliği dış ilişkilerinde üyelik yolundaki aday ülkeler ve üyelik perspektifi olmayan üçüncü ülkelerle ilişkilerinde demokratik değerleri ön plana çıkarmaktadır. Liberal demokratik rejimlerle bir tür Avrupa güvenliğini sağlama politikası, AB dış politika ve güvenlik arayışlarına etkisini hissettirmiştir. Bu bağlamda, çalışmada demokratikleştirme kavramı demokratik barış tezi çerçevesinde analiz edilmiştir. Çalışmada AB'nin 2007 Orta Asya için Ortaklık Stratejisi öncesi ve sonrası dönemde Kırgızistan'a uyguladığı demokratikleştirme politikası uygulamalarının gerçekleşip gerçekleşmediği incelenmiştir. AB, Orta Asya'ya yönelik AB Stratejisi çerçevesinde demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü ve iyi yönetişim alanını üst düzey bir işbirliği önceliği haline getirmiştir. Güçlü normatif unsurların Stratejiye dahil edilmesi, AB'nin demokratik ilkelere bağlılığı ve Orta Asya'daki demokratikleşme ilerlemesinin eksikliği nedeniyle gerçekleşmiştir. Kırgızistan Orta Asya bölgesi ülkeleri arasında parlamenter sisteme sahip tek ülke olmakla birlikte doğal kaynaklardan yoksun, otoriter devletlerle çevrili, zor koşullarda bulunan bir ülkedir. Bu çalışmada AB'nin Kırgızistan'a demokratikleştirme politikasını, ülkenin demokratikleşmesini etkileyen iç ve dış faktörler göz önünde bulundurarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis was prepared to examine the effect of democratization policy of European Union's external relations on democratization of Kyrgyzstan. This study analyzes the evolution of the European Union's democratization policy, its theoretical origins, its aims, causes and its implementation in Kyrgyzstan. For this purpose, democratic peace thesis has been examined. This thesis claims that with the rise of democratic states in the world, the area of democratic peace expands and a peaceful environment will be established. The EU, as well as economic integration as the means of establishing and protecting peace, has also been inspired by the democratic peace thesis in recent years to find the popularization of regimes based on democracy, the rule of law and human rights. For this purpose, the European Union has put forward democratic values in its external relations with the candidate countries and the third countries with no membership perspective. The policy of securing a kind of European security with liberal democratic regimes has felt the impact on EU foreign policy and security quests. In this context, the concept of democratization was analyzed within the framework of the democratic peace thesis. After putting forward the essence of the EU's democratization policy in this dissertation, in the case of Kyrgyzstan, it was to find out whether the EU's democratization policy implementations applied to Kyrgyzstan before and after the Partnership Strategy for Central Asia in 2007. In the framework of the EU Strategy for Central Asia, the EU has made democracy, human rights, the rule of law and good governance a top priority for cooperation. The inclusion of strong normative elements in the Strategy was due to the EU's commitment to democratic principles and the lack of progress in democratization in Central Asia. Kyrgyzstan is the only country with a parliamentary system among the countries of the Central Asian region, but lacking natural resources and surrounded by authoritarian states. The EU's democratization policy in Kyrgyzstan has been evaluated considering the internal and external factors affecting the democratization of the country in this dissertation.