Suça sürüklenmiş çocukların yeniden toplumsallaşmasında dinin rolü (İzmir çocuk ve gençlik kapalı ceza infaz kurumu ve kadın kapalı ceza infaz kurumu örneği)
Reintegration of children involved in crime in thi role of religion (İzmir Aliağa closed juvenile and youth execution institution and İzmir women closed criminal execution institution case)
  1. Tez No: 545022
  2. Yazar: ERCAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM EFE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Çocuğun ve gencin suça sürüklenmesi, içinde bulunduğu dönemin koşulların yapısından kaynaklanır. Çünkü genç bu dönemde gelişim döneminin gereği olarak psikolojik, sosyal vb. birçok faktörün altında bocalamaktadır. Gençlerin büyük bir kesimi için ceza normlarına karşı çıkan davranışlarının, onların olgunlaşma ve uyum süreçleri çerçevesinde bir dönem olarak kaldığını düşündürmektedir. Din, toplumu oluşturan insanın davranışlarını denetim altında tutan bir etkendir. Weber'in çalışmalarından ortaya çıkan sonuca göre din ve din algısı, insanın hayatı ve dünyayı anlama, anlamlandırma biçimiyle çok yakın ilişki içindedir. Çocuk suçluluğu, tüm dünyada insanların dikkatini çeken toplumsal bir olaydır. Bununla birlikte çocuk suçluluğu neden bazı çevrelerde yoğunlaşmaktadır. Bu çocukların ailevi ilişkileri ne düzeydedir. Eğitim düzeyleri ile suça karışma oranları arasında ne tür bağıntılar vardır. Bütün bu faktörlerin yanında çocukların din algıları, kader anlayışları, suç ve suçu anlamlandırma ve suça iştiraklerinde ne tür bir etkiye sahiptir. Araştırmanın amacı, suça karışmış çocuklarda suç ve inanç esaslarına dair bilgi ve bu bilginin düzeyi, ibadetlere yaklaşım ve yerine getirme sıklıkları, dini tutum ve davranış arasında anlamlı düzeyde bir bağın olup olmadığını ve varsa bu bağın düzeyini ortaya koymaktır. Cezaevlerindeki çocukların dini tutum ve davranışlarının ve dini bilgi düzeylerinin çok düşük olduğu ve bu durumun onların suça sürüklenmesinde en büyük faktörlerden biri olduğunu öngörebiliriz. Aynı şekilde bu çocukların aile ve akran çevrelerinde de dinselliğin düşük seviyede olduğu düşünülmektedir. Dolayısıyla çocuklarda dinî tutum ve davranış ile suça sürüklenme arasında anlamlılık düzeyinde ilişki olup olmadığı konusu, cevaplandırılması gereken önemli bir sorudur. Araştırmamız, bu ilişkiyi ortaya çıkarma, anlama ve anlamlandırmayı amaçlamaktadır. Araştırma 1 Temmuz - 30 Aralık 2016 tarihleri arasında İzmir Aliağa Kapalı Çocuk ve Gençlik Ceza İnfaz Kurumu ile İzmir Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda bulunan 12-21 yaş arası 296 erkek, 14 kadın suça sürüklenmiş tutuklu ve hükümlü çocuk ve gençlerle yapılan anket ve yarı yapılandırılmış mülakat tekniği ile elde edilen verilere dayanmaktadır. Bu çalışmada çocuk suçlarının bazı bağımsız değişkenlere göre, özellikle, dindarlık ve dinsellik bağlamında değişip değişmediği, suça karışmış çocuklarda suç ve dindarlık arasında anlamlı bir ilişkinin olup olmadığı ve bu ilişkinin düzeyi ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Children and young people in crime drift may result from the structure of the period. Because the young falter under many factors such as psychological, social, etc. during this period as a requirement of developmental stages. For a large part of the youth, their behavior, which contradicts with the norms of punishment, remains a period in the context of their maturation and adaptation processes. Religion is a factor that controls the behavior of the people that make up the society. According to the results of Weber's work, religion and the perception of religion is closely related to the way people understand life and the world making sense of it. Juvenile delinquency is a social event that attracts people all over the world. However, juvenile delinquency is concentrated in some circles. What is the family relationship of these children. What are the correlations between educational levels and the rate of crime involvement? In addition to all of these factors what kind of influence they have on their affiliates and on religion perceptions, understanding of fate, crime and , crime and their affiliates.The aim of the study is to reveal the knowledge and the level of this knowledge of the principles of crime and belief in children involved in crime and approach to worship and fulfillment of it, whether there is a significant relationship between religious attitudes and behaviors and the level of this link if any. It can be foreseen that the religious attitudes and behaviors and religious knowledge of children in prisons are very low and this situation is one of the biggest factors in their drift. Similarly, it is thought that the religiousness of the children is low not only in their family but also in their peer circles. Therefore, the question of whether there is a relation between religious attitudes and behaviors in children and the level of significance between crime is an important question that needs to be answered. Our research aims to reveal, understand and make sense of this relationship. The research includes the findings obtained from semi-structured interview and survey conducted wıth 296 men and 14 women ages vary between 12-21 the juvelined and prisoner convicted child dragged into a crime in İzmir Aliağa Closed Juvenile and Youth Prison Institution and İzmir Women Closed Criminal Prison Institution between July 1 and December 30, 2016. In this study, it was found that whether child crime has changed in the context of religiosity and religiosity according to some independent variables, in particular whether there is a significant correlation between crime and religiosity in children involved in crime or not, and the level of this connection.