Edirne il merkezindeki 65 yaş üstü nüfusta kronik ağrı sıklığı ve etki eden faktörler
The prevalence of chronic pain in the population aged 65 years and older living in edirne city center
  1. Tez No: 545040
  2. Yazar: MERVE NUR BİLİCİ ATİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÖZTORA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Çalışmamızda Edirne il merkezindeki 23 Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı 65 yaş ve üzeri bireylerin kronik ağrı sıklığı ve etki eden sosyodemografik faktörler, günlük yaşam aktiviteleri arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklemini Edirne il merkezindeki 23 Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı 65 yaş ve üzeri 368 birey oluşturmaktadır. Veriler 62 sorudan oluşan anket yardımıyla toplanmıştır. Anketin içinde 24 sorudan oluşan Geriatrik Ağrı Ölçeği uygulanmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 72,36 ±6,70 (min:65, max:95) yıl olup, yaş dağılımları 65-95 aralığındadır. Katılımcıların %50,8'nin (n=187) kadın, %49,2'sinin (n=181) erkek olduğu tespit edilmiştir. Çalışmamızda“3 aydan uzun süren ağrınız var mı?”sorusuna katılımcıların %60,9'unun (n=224) evet, %39,1'inin (n=144) hayır şeklinde cevap verildiği saptanmıştır. Katılımcılardan kadın olanların, çocuk sahibi olanların, sigara içmeyenlerin, kronik hastalığı olanların, ilaç kullananların, günlük hayatta desteğe gereksinim duyanların kronik ağrısının varlığı artmış olarak saptanmıştır. Katılımcıların yaşı, kullandığı ilaç sayısı arttıkça ve gelir düzeyi azaldıkça kronik ağrısının varlığı artmış olarak saptanmıştır. Yaşlı popülasyonun %87,9'unun kronik ağrısı için tanı konulduğu ve %29,4'üne osteoartrit, %14,2'sine spinal stenoz, %8,1'ine romatoit artrit, %6,6'sına fibromyalji ve miyofasiyal ağrı sendromları tanılarının konulduğu belirlenmiştir. Kronik ağrısı olan yaşlı popülasyonun %8,5'inin hafif şiddetli ağrı, %52,2'sinin orta şiddetli ağrı, %39,9'unun ağır şiddetli ağrı yaşadığı belirlenmiştir. Çalışmamızda elde edilen bulgular değerlendirildiğinde; Edirne il merkezindeki yaşlı popülasyonda görülen kronik ağrı sıklığının diğer çalışmalarla benzer sonuçta olduğu, kronik ağrının günlük hayatta birçok aktiviteyi engelleyebildiği, ayrıca yaşlı popülasyonda görülen kronik ağrının şiddetinin de birçok sosyodemografik faktörden etkilendiği belirlenmiştir. Katılımcıların ilaç ve ilaç harici tedavileri ağrılarını gidermek için kullandıkları ve bu durumu da etkileyen sosyodemografik faktörlerin olduğu belirlenmiştir. Yaşlı bireylerin sağlık risklerini, ruhsal durumunu, ağrılarını artıran durumları belirlemek ve günlük yaşam aktivitelerini gerçekleştirebilmelerini sağlamak ve bunlar için kapsamlı geriatrik değerlendirmeleri düzenli olarak yapmak, hekimlerin bu konuda üzerlerine düşen görevleridir.
Özet (Çeviri)
The mean age of the participants was 72.36 ± 6.70 (min: 65, max: 95), and their age range was 65-95. When the gender status of the participants was evaluated, it was determined that 50.8% (n = 187) were female and 49.2% (n = 181) were male. In our study, to the question of“Do you experience pain for more than 3 months?”60.9% (n = 224) of the participants answered 'yes' and %39,1 (n=144) of the participants answered 'no'. The presence of chronic pain in women, in those who have children, non-smokers, those with chronic diseases, those who use drugs and those who need support in daily life has been found to be increased. The age of the participants increased as the number of medicines used and the level of income decreased, and the presence of chronic pain increased.87.9% of the elderly population were diagnosed as having chronic pain and 29.4% as osteoarthritis, 14.2% as spinal stenosis, 8.1% as rheumatoid arthritis, 6.6% as fibromyalgia and myofascial pain syndromes. It was determined that 8.5% of the elderly population with chronic pain experienced mild pain, 52.2% had moderate pain and 39.9% had severe pain. When the findings of our study were evaluated, it was determined that the frequency of chronic pain in the elderly population in Edirne city center is similar to other studies,and that chronic pain can prevent many activities in daily life, and the severity of chronic pain in elderly population is affected by many sociodemographic factors. It was determined that the participants used medication and non-medication treatments to resolve their pain and sociodemographic factors are affecting this situation. To determine the health risks, mental status and the conditions that increase the pain of elderly people and to enable them to perform their daily life activities and to make comprehensive geriatric assessments for these are the duties of the physicians.