Subklinik ve aşikar hipotiroidisi olanlarda FABP4 düzeylerinin subklinik ateroskleroz ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between FABP4 levels on subclinicatherosclerosis with subclinic and overt hypothyroidism
- Tez No: 545054
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KORKMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Hipotiroidisi olanlarda serum yağ asidi bağlayıcı protein 4 (FABP4) düzeyleri ve bunun karotis intima media kalınlığı (KİMK) ile ilişkisini değerlendirmektir. Yöntemler: Çalışmaya kliniğimize başvuran 18-65 yaş arası, subklinik hipotiroidisi olan 40 kişi, aşikar hipotiroidisi olan 40 kişi ve herhangi bir sistemik hastalığı olmayan sağlıklı 40 kişi alındı. Tüm katılımcıların kan basınıcı, vücut kitle indeksi, KİMK, açlık kan şekeri, kreatin, ürik asit, alanin amino transaminaz, lipit parametreleri, insülin, serbest tiroksin, triiyodotironin, tiroid sitümülan hormon (TSH), tiroid peroksidaz antikoru (antiTPO), tiroglobulin antikoru (antiTG), yüksek duyarlıklı c-reaktif protein (Hs-CRP) ve FABP4 düzeyleri ölçüldü. Bulgular: Serum FABP4 düzeyi subklinik ve aşikar hipotiroidisi olanlarda sağlıklı kontrol (SK)'lere göre anlamlı olarak yüksek saptandı (sırasıyla, p=0.044 ve p=0.014). Subklinik ve aşikar hipotiroidisi olanlar arasında FABP4 düzeyleri açısından anlamlı fark yoktu (p:0,641). Serum TSH düzeyi ile serum FABP4 düzeyi arasında pozitif korelasyon mevcuttu (r=0.201, p=0.039).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the relationship between serum fatty acid binding protein 4 (FABP4) levels and carotid intima media thickness (CIMT) in patients with hypothyroidism. Methods: 40 patients with subclinical hypothyroidism, 40 patients with overt hypothyroidism and 40 healthy individuals without any systemic disease were included in the study. Blood pressure, body mass index, CIMT, fasting blood sugar, creatine, uric acid, alanine amino transaminase, lipid parameters, insulin, free thyroxine, triiodothyronine, thyroid stimulane hormone (TSH), thyroid peroxidase antibody (antiTPO), thyroglobulin antibody (antiTG), high sensitivity c-reactive protein ( Hs-CRP) and FABP4 levels of all participants were measured. Results: Serum FABP4 levels were significantly higher in patients with subclinical and overt hypothyroidism than healthy controls (HC) (p = 0.044 and p = 0.014, respectively). There was no significant difference in terms of FABP4 levels between patients with subclinical and overt hypothyroidism (p: 0.641). Serum TSH levels and serum FABP4 levels were positively correlated (r = 0.201, p = 0.039).