Bilgi bağlamında rüyanın mahiyeti ve Kur'an'daki tezahürleri
The nature of the dream in the information context and it's manifestations in the Quran
  1. Tez No: 545070
  2. Yazar: CEVAT GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET ÇAĞIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
İnsanda yaratılıştan var olan öğrenme arzusu, duyu organları ve aklın kabulleriyle bilimsel bilginin temelini oluşturur. Bununlaberaber ilahi kitaplarda rüyaya dair bölümlerin bulunmasının ve uyku anlamında bizzat müşahede edilmelerinin bir sonucu olarak tarih boyunca, bütün toplumlar rüya ile hayatlarına yön vermişlerdir. Bundan dolayı çalışmamızda öncelikle uyku, ruh ve rüyanın mahiyeti hakkında bilgi verildikten sonra Kur'ân-ı Kerim'de anlatılan rüyalar, bilgi değeri taşıması yönüyle geniş yelpazede ele alınarak peygamberlikle ilişkilendirilmiştir. Rüya uykuda ortaya çıkan ruhsal bir olaylardır. Bu anlamda bedenin sınırlarından kurtulan ruhun yapmış olduğu faaliyetler rüya olarakbilincimizde yer alır.Mahiyeti tam olarak bilinmeyen ruhun, rüya ile olan ilişkisinden manevi bir bilgi kaynağı olan vahiy ve ilham olayları gerçekleşmektedir. Bu anlamda Kur'an'da geçen peygamber rüyaları vahiy niteliğinde, diğer rüyalar ilhamdır. Tezimiz bir giriş ile iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümünde bilgi kaynakları, rüyanın bilgi değeri ve ruh rüya ilişkisinden oluşmaktadır.İkinci bölüm ise Kur'ân-ı Kerim'de anlatılan rüyaların incelenmesinden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The desire for learning that exists in human creation forms the basis of scientific information with the acceptance of senses and minds. However, throughout the history all the societies have given directionto their dreams and lives, as a result of the presence of sections on dreams in divine books.Therefore, the described dreams in the Qur'an in our study have been handled by information-oriented in a wide variety of ways and associated with prophethood. The dream is a spiritual event that occurs in sleep.In this sense, the activities carried out by the soul that escapes from the borders of the body take place in our consciousness as a dream.The inspiration and the evelation that the spiritual sources of knowledge have been derived from the relationship between the dream and the soul,it's nature is exactly unknown.In this sense, the dreams of the prophets at the Qur'an are the revelation, and the others are the inspiration. Our thesis is composed of two parts with an introduction.In the first chapter,the sources of information,the values of the dream and the relationship of the spirit-the dream,and the second chapter, the examination of the dreams described in Qur'an.