Kutsalın kendisini ifşâ etme aracı olarak 'Rüya'
'Dream' as a means of holy's self-revelation
- Tez No: 593796
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAD KISA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışma insanlığın varoluşundan bu yana yaşamının vazgeçilmez bir parçası olan rüya ve kutsal konusunu ele almıştır.Psikolojiye ve din psikolojisine yön veren rüyalar gerek geçmişte gerekse günümüzde çarpıcılığını yitirmeyen konular arasındadır.Tüm dinlerde, kültürlerde ve mitolojide sarsılmaz bir yere sahip olan rüya olgusu özellikle modern psikoloji çalışmaları sayesinde nevrotik hastalıkların tedavi sürecinde çığır açıcı bir öneme sahip olmuştur. Modern psikoloji,rüyaların bu işlevsel fonksiyonunu elde edene kadar rüyalarla benzerlik gösteren mitlerden ve kutsal unsurundan bir hayli yarar sağlamıştır. İnsan hayatında önemli yeri bulunan ve duyular üstü bir güce sahip olan kutsal, tezahürünü farklı bir bilinç düzeyine sahip olan düşler yoluyla ortaya çıkarmıştır. Bu bağlamda her iki konu üzerinde ayrı ayrı durularak özellikle rüya konusu psikanalitik bağlamda değerlendirilmiştir. Zira bu konunun çalışılma nedeni ortaya çıkan anlamların insanoğlunun yaşamına dair ne gibi etkilere yol açtığını tespit etmeye çalışmaktır. Ayrıca Din Psikolojisi alanında rüya ve kutsal konusunun birlikte ele alındığı çalıĢma yok denecek kadar azdır.Bu konunun yeterince çalışılmamasının ana nedenlerinden biri ise konunun soyut olmasından dolayı kesin ve net bulgulara ulaşılamamasıdır. Çalışma üç bölümden oluşmuştur. İlk bölümde konunun ana hatlarını çizmek açısından öncelikle uykunun oluşumu, süreci ve faydaları hakkında genel bilgiler verilmiştir. Daha sonra rüyanın tanımı ve mahiyetine yer verilmiş ardından rüya çeşitleri ile konuya devam edilmiştir. Rüya sembol ilişkisinin önemi üzerinde durulmuş ve bilimsel rüya çalışmaları incelenmiştir. Psikolojide rüya çalışmaları ile birinci bölüm sonlandırılmıştır. İkinci bölümde ise kutsal,ana hatlarıyla ele alınmıştır. Kutsal konusunda önemli çalışmalarda bulunan dinler tarihçilerinin görüşlerine yer verilmiştir. Ayrıca dinler tarihçileri ve psikologlar arasındaki kutsal etkileşimi de ele alınmıştır. Son olarak üçüncü bölümde kutsalın rüyalar üzerindeki tezahürü çeĢitli medeniyetler ve dinler temel alınarak incelenmiştir. Sonuç olarak rüyanın tüm insanlık açısından önemli fonksiyonlara sahip olduğuna bunun yanı sıra kutsalın tezahürünü sağlayacak bir olgu olduğuna da ulaşılmıştır. Çalışmanın konusu oldukça kadim, derin ve soyut olduğundan elbette farklı bakış açılarıyla alana katkı sağlanacağını söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
This study tacklesthe subjects of the sacred and dreamwhich areindispensable partsof human life from existence of humanity untiltoday.Dreams that dominatethe science of thepsychology andthepsychology ofreligion are one of the topics which maintain its headiness both in the past andthe future. Dream phenomenon that has a steady location on all religions,cultures and mythologies has ainnovative importance forthetreatmentprocesses of neurotic diseases owing to the modern psychology studies. Modernpsychology benefits from myths and sanctus fact that show similarity withdreams untill it acquires operational function of dreams. The sanctus that has a supersensuous power and important place onhuman life reveals its manifestationwith dreams that have a differentconsciousness level. In this sense, this study is evaluated on psychoanalyticalcontext by dwelling on both two subjects individually. Since aim of the thisstudy is finding out that what do senses in question cause to what sorts of effectsabout human. Besides, the number of studies that dream and sanctus are pairedtogether on psycohology of religion is very few. One of the main reasons for thisinadequacy is that these topics are intangible and getting through to exact andclear findings is quite difficult.This study consists of three main parts. In the first part, generalinformation is given about organism of sleep, its process and benefits to setguidelines of the topic. Afterwards, the definition and quality of thedream isgiven and the topic is continued with types of dreams. Relationship between dream and symbol is focused on and scientific studies about dreams areanalyzed. The first part is ended with dream studies on the psychology. In thesecond part, sanctusis tackled with its guidelines. The point of views ofhistorians of religions who have studied on sanctus are included. Also,interactions about sanctus which are between historians of religions andpsychologists are tackled. Finally, in the third part, the manifestation of sanctuson the dreams is analyzed by predicating on various civilisations and religions. As a result, these are found that the dream has important functions forall humanity and there is a phenomenon that provide manifestation of sanctus.