Türkiye'de çocuk koruma politikaları ve 2000 sonrası uygulanan yeni modeller
Child protection policies in turkey and the new models implemented after 2000
  1. Tez No: 545071
  2. Yazar: ZAHİD VEHBİ SOYLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmetler, Public Administration, Social Services
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
İnsanlık için tarihsel sürece bakıldığında, tarım toplumundan bilgi toplumuna, şehir devletlerinden imparatorluklara, imparatorluklardan ulus devletlere ardından küreselleşmiş dünyaya doğru geçiş yaşanmıştır. Günümüzde de tüm dünyada neredeyse her alanda bu değişim ve dönüşüm çok yönlü bir şekilde devam etmektedir. Devlet ilk kurulduğu dönemlerde sınırlı alanlarda hizmet sunan bir yapı idi. Başta güvenlik olmak üzere savunma, adalet gibi alanlarda sunulan hizmetler yaşanan değişimler ve dönüşümler sonucu Sosyal Devlet olgusunu ortaya çıkardı. Günümüz modern devletlerinin vazgeçilmez bir parçası haline gelen sosyal devlet kavramı toplumsal katmanları bir arada tutan bir çimento vazifesi görmeye başladı. Dezavantajlı kesimler olarak ifade edilen, sosyal ve ekonomik değerlere ulaşmada yoksunluk çekenlere yönelik uygulanan politikalar günümüzde çok çeşitlenmiştir. Engelliler ve yaşlılar başta olmak üzere aile bütünlüğü içerisinde olması gerektiği düşünülen kadın ve çocuklara yönelik pek çok hizmet planlı ve programlı bir şekilde, günümüz ihtiyaçları ve bilimsel değerler gözetilerek yerel ve ulusal birimler tarafından sunulmaktadır. Bu çalışmada kamu politikası bağlamında Türkiye'de Çocuk Koruma Sistemi incelenmiştir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde politika, siyasa kavramları ve kamu politikaları hakkında bilgi verilmiştir. Politika kavramının tarihsel gelişimi incelenmiş, politika süreci ve politika aktörleri hakkında inceleme yapılmıştır. İkinci bölümde Sosyal Politika kavramı ele alınmış, bir kamu politikası olarak gelişimi incelenmiştir. Sosyal politikaların bir alt dalı olan Çocuk Koruma Politikalarının Türkiye'de oluşumu, gelişimi ve günümüzdeki durumu hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde Türkiye'de korunmaya muhtaç çocuklar için uygulanan koruma modelleri açıklanmış, son yedi yıllık sayısal veriler sunulmuştur. Kurum bakımı ve ev tipi bakım modelleri, koruyucu aile, evlat edindirme ve diğer hizmetler hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
It has been seen that there is a transformation from agricultural society to information society, from city states to emperorships, from emperorships to nation states and then global world when studied the historical process of human life. Today, this change and transformation is going on almost in every fields sophisticatedly all over the world too. The state was providing services in limited areas when it had been established for the first times. At first, while the state was providing services in the areas such as security, defence and justice, welfare state applications was emerged due to the changes and transformations in the world. The concept of welfare state which is essential part of today's modern states has been regarded as a cement holding the social layers together. The policies implemented for disabled groups which have access deficit to the social and economical values have much diversified today. Many planned and programmed services for women and children including disabled and elderlies required for family integrity are provided local and national agencies regarding today's needs and scientific values. In this study, as a public policy, Child Protection System is investigated in Turkey. The study consists of three parts: In the first part, some knowledge on the teory of politics, policy and public policy are presented. Studying the historical development process of the term policy, policy making process and policy makers are investigated. In the second part, social policies are studied, historical process of social policies are analysed as a public policy. Then, Formation of Child Protection Policies as a subbranch of social policies, its historical development and its current situation in Turkey will be explained. In the third part, Child Protection Models for the children in need of protection in Turkey are explained, and presented statistical data for the last seven years. The study will end with conclusion part and some proposals.