Gürcistan'da uluslaşma ve devlet inşası süreci
Nationolization and state building in Georgia
  1. Tez No: 545074
  2. Yazar: MESUDE EŞİYOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ASKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Kafkas dağlarının batısında küçük bir ülke olan Gürcistan, Güney Kafkasya'nın kadim memleketlerindendir. Sahip olduğu önemli stratejik konumu nedeniyle tarih boyunca Roma, Bizans, Arap, Hazar, Selçuklu, Moğol, İran, Osmanlı, Çarlık Rusya ve Sovyet Rusya gibi çeşitli devletlerin hegemonyası altında varlığını sürdürmüştür. Kendi içinde birçok etnik yapıyı, dini ve dili barındıran Gürcistan, bir anlamda çok çeşitliliğin buluştuğu önemli noktalardan biri haline gelmiştir. Gürcistan, yüzyıllardır sürüp giden hâkimiyet mücadelelerinde sürekli büyük güçler tarafından yıpratılmış, bölünmüş ve yönetilmiştir. Ancak bölge halkı bütün bu mücadele dönemlerinde milliyetçi duygularından ödün vermemişler ve bağımsızlıklarını elde etmek için büyük çaba harcamışlardır. Bölge içindeki etnik ve kültürel farklılıklar, bağımsızlık sonrasında etnik çatışmalara ve kaos ortamının oluşmasına sebebiyet vermiştir. 1991'de Sovyetler Birliği'nin dağılması gerek dünya tarihi açısından gerekse de Avrasya coğrafyası açısından yeni bir dönemi başlatmıştır. Nisan 1991 tarihinde bağımsızlığını ilan eden Gürcistan'da yeni bir siyasi yapılanma süreci başlamış ve ulus inşa çabaları hız kazanmıştır. Bu çalışmada tarihsel ve uluslararası dinamikler göz önünde bulundurularak Gürcistan'daki devlet yapılanması ve ulus inşa süreci analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Republic of Georgia which is a small country at the West of Caucasia mountains is the primeval state in South Caucasia. It has been attackhed by many states and nationalities like Roma, Byzantium, Arabian, Khazarian, Seljuk, Mangolian, İranian, Ottoman, Czarist Russia and Soviet Russia because ıt ha an important strategical location. So Georgia includes many etnichs, religions and languages, ıt became an important middle point of many kinds. The ethnical and cultural differences in the area is the reason of Conflict and chaos after independence. For centuries, in the struggles of hegemony it has governed, divided and exulcerated. But during these struggles times, they didn't compromise from their national feelings and gave a big effort to have their independence. Ethnic and cultural differences within the region have resulted in ethnic conflicts and chaos. With this in 1991 the disperse of Soviet Union indicates starting of a new period from the view of World Political history and also Eurosion geography. Thus, Georgia which declared its independence b the result of the disperse of Soviet Union, a new Political settlement period started. In this period the Nation settlement effort accelarated concordandly, in this work out, by taking into consideration of the historical and internatinal Dynamics, the state settlement and process of Georgia will be analyzed.