Nene Hatun'un hayatı ve Nene Hatun bibliyografyası
Nene Hatun's life and Nene Hatun's bibliography
- Tez No: 545075
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKTAY KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Coğrafi konumu itibariyle sürekli işgale ve saldırılara uğrayan Erzurum, tarih ve coğrafya bakımından ziyadesiyle önemlidir. Bu nedenle Erzurum, çeşitli dönemlerde farklı devletlerin himayesine girmiş birçok kez işgale uğramıştır. Coğrafi konumu gereği köprü görevinde olan şehir, üstlenmiş olduğu misyon neticesinde Anadolu'nun Kilidi unvanını almıştır. Bu sebeple Erzurum hâkimiyetini arzulayan devletlerin sayısı oldukça fazla olup bu devletlerden biri de Osmanlı Devleti'dir. Osmanlı Devleti, Erzurum için hâkimiyet mücadelesini genel olarak İran ve Rusya'ya karşı vermiştir. Osmanlı Devleti ile Rusya Devleti'nin Erzurum hâkimiyeti için verdiği çetin mücadelelerden biri 93 Harbi'dir. Bu harbin sonucunda Erzurum bir dönem Rus işgaline uğramış, harbin neticesinde tarih sahnesine yeni karakterler çıkmıştır. Bu karakterlerden biri de Nene Hatun'dur. Nene Hatun ismi günümüzde bilinse de hayatı hakkında pek fazla bilgi bulunmamaktadır. Bu nedenle Nene Hatun ile alakalı arşiv taraması yapılarak belgeler tasnif, tahlil ve tenkit işlemlerinden geçirilmiş elde ettiğimiz bilgiler tarafımızca kayıt altına alınmıştır. Akabinde Nene Hatun hakkında detaylı bir kaynakça hazırlanmış olup kaynakçada yer alan eserler ve belgeler incelenerek bir değerlendirme tarafımızca yapılmıştır. Daha sonra, Nene Hatun ile yapılan röportajlar tek bir çatı altında toplanmıştır. Böylece Nene Hatun'a belgeler ışığında tarihsel bir kimlik kazandırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Erzurum, which has been subjected to continuous occupation and attacks due to its geographical location, is very important in terms of history and geography. Thus Erzurum has been under the protection of different states in different periods and has been occupied many times. The city, which was in the position of a bridge because of its geographic location, took the title of“Lock of Anatolia”as a result of its mission. Therefore the number of states that desire the rule of Erzurum is quite high and one of these states is the Ottoman State. The Ottoman Empire struggled for domination of Erzurum against Iran and Russia in general. One of the fierce struggles of the Ottoman Empire and the Russian State for the rule of Erzurum was the '93 War. As a result of this war, Erzurum was subjected to Russian occupation for a while and new characters emerged on the stage of history in consequence of the war. One of these characters is Nene Hatun. Although name of Nene Hatun is known today, there is not much information about her life. Thus the documents related with Nene Hatun in archive were recorded by us after process of classification, analysis and criticism. Afterwards, a detailed bibliography about Nene Hatun was prepared and an evaluation was made by examining the works and documents in the bibliography. Later, interviews with Nene Hatun were gathered under a single roof. By this way, it is aimed to bring Nene Hatun in a historical identity in the light of documents.