Gürcistan'da din ve devlet ilişkisi
Religion and state relations in Georgia
- Tez No: 257916
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKER AKTÜKÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Gürcistan'da Hıristiyanlık 4. yüzyılın başında resmiyetini kazandı. Hıristiyanlığın resmiyetini kazanmasının siyası önemini anlamak için ülkenin birleşmesinde ve Gürcü halkın bir millet olarak oluşmasında Hıristiyanlığın rolü bilmek gerekmektedir. O zamanki Gürcistan kraliyetinin iç ve dış siyasi durumunun iyileşme ve doğru yönüne gitme işinde Hıristiyanlık muhtemelen büyük önem taşımaktadır.Günümüz Gürcistan'da özerk kilise ile devlet arasında anayasal anlaşma mevcuttur. Ülkede olan diğer dini organizasyonların devlet ile ilişkisi kanunla belirtilmemiş durumdadır. Ele aldığım çalışmada Gürcistan'da dinin tarihi gelişiminden ve günümüzde devlet ve kilise arasında gündemde olan sorunları incelenmektedir. Çalışmanın birinci bölümünde Gürcistan'da dinin tarihi gelişimi, ikinci bölümde Gürcü kilisesinin Çarizm ve Sovyet dönemleri, üçüncü bölümde ise günümüz Gürcistan'da din meseleleri ve kilisenin durumu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Christianity as a state religion was officially proclaimed in Georgia in the 4th century. In order to understand its political importance it is necessary to realize the role of the Christianity in the formation of the Georgian nationality. At that period of time the Christianity was vital in the development of the internal and external politics of Georgian Kingdom. Nowadays the relationship between the state and the Orthodox Church of Georgia is based on the Constitutional Agreement (concordat).The thesis analyzes the development of the history of the Christianity and the contemporary issues existing between the state and the Orthodox Church of Georgia. The development of the history of the religion in Georgia is reviewed in the first chapter; in the second chapter there is mentioned the statement of Church of Georgia in the reign of Russian Empire and the Soviet Regime; and the existing contemporary issues of the Orthodox Church of Georgia are underlined in the fourth chapter.