Çanakkale ili Biga ilçesindeki kırmızı et üreticileri birliği üyelerinin birlik faaliyetlerinden memnuniyet durumu
Satisfaction level of the members of red meat manufacturers about the union activities in Biga, Canakkale
- Tez No: 545120
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMA KAYALAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırma, Biga Kırmızı Et Üreticileri Birliğine üyelerin birlik faaliyetlerinde memnuniyet durumunun belirlenmesi amacıyla, 2017 yıllarında yürütülmüştür. Biga Kırmızı Et Üreticileri Birliğine üye 145 üretici ile görüşülerek, üreticilerin; yaşları, eğitim bilgileri, gelir durumları, mevcut hayvan sayıları, birliğe kaç yıldır üye oldukları, işletmelerini büyütme düşünceleri, birliğin teknik, pazarlama ve sosyal faaliyetlerinden üyelerin memnuniyet durumları incelenmiştir. Üreticilerin yaş ortalaması 53, yaş aralıkları ise 30 ile 70 arasında değişmektedir. Üreticilerin, %71,03'ü ilkokul, %4,14'ü üniversite mezunudur. Üreticilerin %13,10'unun 60.000 TL yıllık tarımsal gelir elde ettiği; en düşük gelirin yıllık 18.000 TL, en yüksek gelirin yıllık 500.000 TL olduğu saptanmıştır. Besideki hayvan sayıları incelendiğinde üreticilerin %3,45'inin orta ölçekli, %96,55'inin ise küçük ölçekli işletmeye sahip oldukları tespit edilmiştir. Üreticilerin %16,60'ı birliğe 1-3, %43,40'ı ise 7-9 yıllık üyedir. Üreticilerin %71,03'ü işletmesini büyütmeyi düşünmüyorken, %28,97 işletmesini büyütmeyi istemektedir. Üreticilerin %27,59'u yaşının ilerlemiş olması, %6,90'ı kendisinden sonra ilgilenecek kimsesinin olmaması sebepleriyle işletmelerini büyütmeyi düşünmemektir. Üyelerin birliğe olan güven ve memnuniyeti ile ilgili olarak, üyelerin yaklaşık olarak %80'i birlik yöneticilerinin adil, tutarlı, dürüst ve mesleki yeterliliklerinin olduğunu ifade etmiştir. Üyelerin yaklaşık %85'i birlik yöneticilerine ve birlik üyelerine güvendiklerini belirtmiştir. Üyelerin yaklaşık %76'sı birlik faaliyetleri, birlikteki değişiklikler ve ilgili bakanlığın aldığı kararları zamanında kendilerine ilettiklerini ifade etmektedir. Birlik üyelerinin %72'si; birliğe gittikleri zaman birlik yöneticileri ve birlik çalışanlarının kendilerine yeteri kadar zaman ayırdıklarını, evraklarının düzenlenmesi konusunda birlik personelinin kendilerine yeteri kadar zaman ayırdığını ve aldıkları destekleri zamanında kendilerine ulaştırdıklarını ifade etmektedir. Üyelerin; birliğin hayvan besleme gibi teknik konularda kendilerini bilgilendirmesinden, hayvan fiyatı ve pazarlaması gibi konularda birliğin faaliyetlerinden, birlik yöneticileri ile üreticiler arasındaki sosyal ilişkilerden memnun olmadıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Biga Red Meat Producers Association's Member Satisfaction Status This research was conducted in 2016 and 2017 with the aim of determining the satisfaction level of producers of the Biga Red Meat Producer Association. As sample, Biga Red Meat Producers Association members were interviewed by 145 producers to discuss the producers' ages, education information, income status, number of existing animals, how many years they have been members and how to enlarge their businesses, also, members of the Association's technical, marketing and social activities and the satisfaction levels of the producers were examined. The ages of the producers range from 30 to 70. 71.03%of the producers are primary school, and 4,14%are university graduates. While 13,10%of the producers have annual income of 60.000 TL, and it was observed that the lowest income to be 18.000 TL and the highest income is 500.000 TL per year. When the number of animals in the basin was examined, it was determined that 3.45%of the producers had a medium scale and 96.55%had small scale business. 16,60%of producers are members for 1-3 years, while 43,40%are 7-9 years. While 71.03%of producers do not consider growing their business, 28.97%think to do. 27.59%of producers do not consider growing their business due to being old, 6.90%do not consider expanding their businesses by reason of not being the one to be interested in works afterwards. Confidence and satisfaction can be addressed to the Union, and the general overview is made as follows; 80%of the unity managers have fair, consistent, honest and professional competences. Approximately 85%of the members of the survey stated that they have confidence in the members of the union and the members of the union. Approximately 76%of the leaders, togetherness of the union and the status of the relevant ministry is dated about the decisions we have expressed. 72%of the time they go to the union chairmen of the union and their employees have allocated enough time to them, by arranging the documents of the personnel of the union have received enough time to support their support they have expressed. It has been determined that the member producers are not satisfied with the activities of the association's social activities on issues such as animal prices and marketing, not informing them on technical issues such as animal feeding and social relations between the union managers and the producers.