TeO2-ZnO-Al2O3-Bi2O3 oksitli camlarının üretimi, yapısal ve mekanik özellikleri
Production of the TeO2-ZnO-Al2O3-Bi2O3 oxide glasses and structural and mechanical properties
  1. Tez No: 545119
  2. Yazar: SIRRI SEMİH ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN KOÇ, PROF. DR. İDRİS KABALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tez çalışmasında, Bizmut iyonu katkılı tellüryum esaslı oksitli cam malzemelerin üretimi ve analizleri gerçekleştirilmiştir. Deneysel çalışmalarda optik cam malzemelerin cam kompozisyonu farklı mol ağırlıklarında (Al2O3) x = % 1 - 2 - 3 - 4 mol ve (Bi2O3) y = % 0,2 - 0,4 - 0,6 - 0,8 mol değerlerinde oda sıcaklığında yüksek saflıkta ticari kimyasalların karıştırılarak 900 ºC'de kül fırın atmosferinde ergitilerek hızlıca soğutulması ile bulk, şeffaf ve açık sarı renk tonlarında cam malzemeler elde edilmiştir. İlgili cam malzemelerin ısıl özellikleri, ısıl işlem analizi (DTA) yöntemi ile, yapısal özellikleri X ışını kırınımı (XRD), taramalı elektron mikroskobu (SEM), Fourier Transform Spektroskopi (FTIR), X-Işını Fluoresans spektroskopisi (XRF); ve mekanik özellikleri ise mikrosertlik metodu ile araştırılmıştır. Sonuç olarak; bizmut katkılı tellüryum esaslı optik cam malzemelerin yoğunlukları 5.18 gr/cm3 ile 5.27 gr/cm3 aralığında değişim gösterdiği hesaplanmış ve bu değerin doğrudan optik cam malzemenin mekanik ve optik özellikleri ile ilişkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu değerin cam bileşenlerinden bizmut oksitin molekül ağırlığının artmasına yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the production and analysis of tellurium-based oxide glass materials with bismuth ion addition were carried out. The optical, microstructural, mechanical and spectroscopic properties of the optical glass materials were investigated according to the glass ion concentration and composition. In experimental studies, high-purity commercial chemicals were mixed in the production of optical glass materials at room temperature. Glass materials used in different mole compositions ((Al2O3) x = 1 - 2 - 3 - 4 mol.% and (Bi2O3) y = 0,2 - 0,4 - 0,6 - 0,8 mol.%) were melted at 900 ºC in a furnace atmosphere, and glass materials were obtained in bulk, transparent and light yellow tones. Thermal properties of produced optical glass materials by thermal analysis (DTA), structure properties were determined by X-ray diffraction (XRD), scanning electron microscopy (SEM), Fourier Transform Spectroscopy (FTIR) and X-ray Fluorescence spectroscopy (XRF); mechanical properties were also investigated by microhardness method. As a result; it was concluded that the density of bismuth-doped tellurium-based optical glass materials varied between 5.18 g/cm3 and 5.27 g/cm3, and this value was directly related to the mechanical and optical properties of the optical glass material. The glass components of this value are interpreted as increasing the molecular weight of bismuth oxide.