Küçük süt sığırı barınaklarının modernizasyonunda sera tipi ve geleneksel yapı sistemlerinin karşılaştırılması
Comparison of quonset and conventional structure systems in modernization of small scale dairy barns
  1. Tez No: 604576
  2. Yazar: GÖRKEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL KIZIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Ziraat, Engineering Sciences, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Ülkemizdeki küçük aile işletmelerinde hayvan refahı, verimi, iş gücünün etkin kullanımı ve hatta çevresel konularda oldukça büyük problemler ve verim kayıpları yaşanmaktadır. Bu yapısal sorunların giderilmesi eğer işletme henüz kurulmamışsa projeleme kriterlerine uygun barınakların tasarımıyla giderilebilmektedir. Ancak mevcut işletmelerin problemlerinin çözülmesi daha zor olmaktadır. Diğer taraftan tarımsal yapıların tasarımında mühendislik yaklaşımı olarak mümkün olan en düşük maliyetli barınak sisteminin uygulanması esas alınmaktadır. Bu bağlamda mevcut işletmelerin verimliliklerinin artırılması amacıyla modernizasyon yapılması ve alternatif ekonomik yapı sistemlerinin hayvan barınağı olarak kullanılma potansiyellerinin araştırılması gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, ülkemizde hayvancılığın en yoğun olarak yapıldığı bölgelerden biri olan Çanakkale İli, Biga İlçesindeki küçük bir süt sığırı işletmesinde barınaklardaki yapısal sorunları dikkate alarak mevcut ahırlara alternatif bir sistem önermek ve süt sığırı işletmelerinin modernizasyonuna ilişkin bir model ortaya koymaktır. Çalışma sonucunda 2 farklı yeni sağmal ahır alternatif olarak projelenmiş ve maliyet analizleri yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre barınakların modernize edilmesi yeniden inşa edilmesine göre yaklaşık %50 daha ekonomik olmaktadır. Ayrıca sağmal hayvan başına düşen maliyet geleneksel çelik konstrüksiyon sistemde 7,950.08 TL (1,394.75 $), sera tipi sistemde ise 6,963.35 TL (1,221.64 $) olarak belirlenmiştir. Bu çalışmada sera tipi sistemin toplam maliyeti ancak %16 kadar düşürdüğü görülmüştür. Dolayısıyla tavsiye edilebilmesi için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Small scale family owned dairy facilities in our country are e×periencing considerable problems in animal welfare, milk yield, efficient use of labor power and even environmental issues. Elimination of these structural problems can be avoided by designing shelters in accordance with the project criteria if the operation is not yet established. However, problems of existing enterprises are more difficult to solve. On the other hand the application of the lowest cost shelter system possible as an engineering approach in the design of agricultural structures is taken as basis. In this context, it is necessary to investigate the potential for modernization and the use of alternative economic building systems as animal shelters in order to increase the efficiency of existing enterprises. The aim of this study is to propose an alternative system to the existing barns and to present a model for the modernization of dairy cattle enterprises by considering the structural problems in the shelters in a small dairy farm in the Biga District of Çanakkale, which is one of the regions where animal husbandry is the most intensive in Turkey. At the end of the study, two new dairy barns were designed as an alternative and cost analysis was performed. According to research results, modernization of barns is about 50% more economical than reconstruction. Furthermore, the cost per milking animal was determined as TL 7,950.08 ($ 1,394.75) in the traditional steel construction system and TL 6,963.35 ($ 1,221.64) in the hoop system. In this study, it was observed that the total cost of the hoop system was reduced by only 16%. Therefore, further studies are needed to recommend this system as an alternative.