Le role du genre dans le processus d'immigration etude de cas: Les femmes de Turquie en Alsace
Göç sürecinde toplumsal cinsiyet rolleri örnek olay: Alzas'taki Türkiyeli kadınlar
  1. Tez No: 545135
  2. Yazar: BEGÜM ŞENGÜL WENDLING
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZA AK AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırma göçmen kadının uluslararası göç politikalarına dahil edilme sürecive toplumsal cinsiyete dayalı rollerin entegrasyon ve göç sürecindeki olası dönüşümü ile ilgilidir. Çalışmamız kapsamında, göçün temel aktörleri olarak kadının hem siyasal alandaki, hem de göç çalışmalarındaki yeri incelenmiştir. Bu bağlamda, 1970'li yılların başlarından itibaren Fransa'ya giden ilk kuşak göçmenler, onların çocukları olan ikinci kuşak ve artık 20'li yaşlarına yaklaşan üçüncü kuşak göçmen kadınlar ile Fransa'ya evlenmek için giden ithal gelinler gibi farklı kuşaklardan ve göç tiplerinden kadınların Fransız toplumu içinde değişen/değişmeyen statüleri, günlük pratikleri ve tüm bu dinamikler altında özgürleşme/ itaat etme süreçleri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
This research depicts the integration process of immigrant women to international migration policies and possible transformation of gender roles throughout the process of integration and migration. In the scope of this research, the role of women as a fundamental actor of migration is analysed through women's role in politics and their position in the migration studies. In this context, women from different generations and migration trends will be investigated under the dynamics of liberation/ subservience in terms of their changing/ stable statuses in the French society and daily practices. These groups of women are the first generation of immigrant women who migrated to France beginning from the early years of 1970s, the second generation as the former group's children and the third generation of immigrant women who are about to be twenty years old or women sent to France as“imported”brides.