Radikal milliyetçilik ve propaganda teknikleri: MHP örneği
Radical nationalizm and it's propaganda technics: Examples of the MHP
- Tez No: 54516
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN İNCEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma Türkiye'de dünya konjonktürüne uygun olarak gelişme kaydeden milliyetçilik akımının MHP örneğinde ivme katedişinin toplumsal koşullarını ortaya koyarak, değişen koşullara uyarlanmada MHP'nin paropagandasının nasıl etikilendiğini araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışma literatür taraması ve propaganda çözümlemesi olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır.Literatür taramasından elde edilen bilgiler doğrultusunda, önce dipıyada milliyetçiliğin ortaya çıkış koşullan saptanmış, Türkiye'ye yansıma koşullan incelenmiş ve MHP'nin kuruluş yıllarından günümüze değin geçirdiği evreler mikro-tarihsel bir perspektif içinde ortaya konmuştur.Çözümleme aşamasında ise, 24 Aralık 1995 Genel seçimleri esnasında MHP'nin propaganda mesajlarının değişen toplumsal koşullara uyarlanmada, katettiği mesafe ve başarılı olup olamadığı incelenmiştir. Çalışmanın sonunda MHP'nin 90'lı yıllarda oy oranlarım artırarak yükseliş kaydetmesinin nedenleri olarak iki olgu saptanmıştır.Bunlar; Sovyetler Birliği'nin dağılarak Türki cumhuriyetlerini kurulması karşısında toplum içinde hareketin sempati toplaması ve Güneydoğu'da yaşanan terörün Türkiye'nin geçmişten gelen“beka”sorunsalım ve“dış tehdit”algılamasına güçlendirerek Türk milliyetçiliğinin savunmacı karakterini ortaya çıkarmasıdır. Bunlara ek olarak 1980 sonrası uygulanan ekonomi politikalarının toplumsal, kültürel ve siyasal yaşamda meydana getirdiği değişikliklerin etkili olduğu görülmüştür.Bu yıllarda tüketim ekseni etrafında tanımlanan yaşam biçimine ayak uyduramayan toplumun büyük kısmının cemaat formlarının da kent yaşamında bozulmasından ötürü aidiyet hislerini milliyetçilik duygusunda aradıkları görülmüştür.90'lı yıllarda Merkez sağın toplumsal sorunlara yanıt verememesi de milliyetçilikte çare arayanları artırmıştır.Bu değişmeler karşısında MHP'de 70'lerdeki Türkçü İdeolojisine geri dönmüş ve Atatürkçü- laik ve kapitalist ekonomiyi savunan bir söylemle oylarını arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to specify the increase of the nationalist movement, in the sample of MHP (Naitonalist Movement Party) and its socia conditions in parallel with the developments of world conjuncture, beside the empirical study on the effects of worldwide changing conditions on MHP's propaganda. This study is composed of two parts; literature review and propaganda analysis. The flourish of nationalism around the world is reviewed through the literature and in the light of this information its reflection on Turkey and the changes occured in MHP from its establishment to the present is analysed in a micro- historical perspective. The differences on MHP propaganda messages and its success during the December 24, 1995 General Elections is analysed in the empirical part. In the conclusion of this research study two main reasons are defined for the increase of vote ratio and the development of MHP in 90s. First; following the difusion of the Union of Soviet Socialist Republics the newly established Turkish republics are created a sympathy within the society and secondly; the terörist activities in the society and secondly; the terörist activities in the south east is emancipated the understanding on the so called problems of“survival”and“foreign threats”cultivated since the former years of Turkey. Beside the above mentioned ones, the social, cultural and political changes occured due to the economic policies applied after 1980 is observed as another effective reason. Majority of the society who could not compromise with the life style based on consumption is started to persuade the sense of belonging in nationalism especially after the abolition of social forms in the city life. The inefficiency of the Central right parties on bringing solutions to the socia problems is also increased the number of people flowing into nationalism. In respect to these changes MHP has turned back to its Turkish ideology in 70s and increased its votes with a discourse that support Atatiirk's ideology-secularism and capitalist economy. T4 ^IHlllETSS vm mMimmm ı