Temassız ayak bileği eklem hareketi ölçüm cihazı tasarımı
Design of a non-contact measurement system for motion of ankle joint
- Tez No: 545166
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYYÜP GÜLBANDILAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGEN ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Ayak bileği eklem hareketliliği; ayakta durmak, yürümek ve günlük aktiviteler için son derece önemlidir. Ayak bileği hareketlerinin (dorsal ve plantar fleksiyon) kısıtlanması ayak ve ayak bileği patolojilerinde görülür. Ayak bileğinde görülen bu patolojilerin tanı ve tedavisinde ayak bileği eklem hareket aralığını belirlenmesi kritik öneme sahiptir. Ayak bileği eklem hareket aralığını ölçmek için çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Geleneksel yöntemler, tek düzlemde ölçüm yapan plastik gonyometre ve inklinometredir. Bu yöntemler ile yapılan ölçümlerde hastaların ayağına temas edilmekte ve bu temasın uyarım etkisini oluşmaktadır. Bu uyaran etkisi de ölçüm hatalarına neden olmaktadır. Bu yöntemlere alternatif olarak fotogrametrik ölçüm veya video analizi ölçüm yöntemleri kullanılabilir. Bu ölçüm yöntemlere ise hem pahalı hem de çok uzmanlık gerektirmektedir. Bu nedenlerle, güvenilir ve ekonomik ölçüm yapan cihazlara ihtiyaç duyulmaktadır. Çalışmamızın amacı, ayak bileği eklem hareket aralığını temassız bir şekilde ölçen cihaz tasarlamaktır. Sağlıklı üniversite öğrencilerinde, plastik gonyometre, fotogrametrik ölçüm ve tasarlanan cihaz ile ayak bileği ekle hareket aralıkları ölçülmüştür. Yapılan ölçümlerle elde edilen ayak bileği eklem hareket aralığı dereceleri istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Her üç ölçüm yöntemi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Ankle joint mobility is extremely important for standing, walking and daily activities. The restriction of ankle movements (dorsal and plantar flexion) is seen in foot and ankle pathologies. Determining the ankle joint range of motion is critical in the diagnosis and treatment of these pathologies seen on the ankle. Several methods are used in to measure the range of ankle joint range of motion. Traditional methods are plastic goniometer and inclinometer that measuring in one plane. In the measurements made with these methods, contact with the foot of the patients creates the effect of contact's stimulation. This stimulus effect also leads to measurement errors. As an alternative to these methods, photogrammetric measurement or video analysis measurement methods can be used. These measurement methods are expensive and require high specialization. For these reasons, devices with reliable and economical measurements are needed. The aim of our study is to design the device that measures the ankle joint range of motion in a contactless way. Ankle joint range of motion of healthy university students were measured with the designed device, the plastic goniometer and photogrammetric measurement. The measurements of the ankle joint range of motion were statistically compared. There was no statistically significant difference between all three measurements.