Kadın futbolcularda yere iniş hata puanlama sistemi (İHPS) ve alt ekstremitenin üç boyutlu (3D) hareket analizi
Landing error scoring system (LESS) and three- dimensional (3D) movement analysis of the lower extremity in female football players
  1. Tez No: 894972
  2. Yazar: EDİP YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURZAT ELMALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Spor, Orthopedics and Traumatology, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Sporcuların alt ekstremite dizilmlerinin ve dinamiklerinin bağ yaralanmalarında önem arz ettiği bilinmektedir. Voleybolcularda dinamik inceleme ve temassız (çarpışma veya kontakt olmadan) bağ yaralanması ilişkisi araştırılmıştır. Ancak diğer spor dallarında, özellikle kadın futbolcularda bağ yaralanmaları yaygın olmasına rağmen zıplama dinamiklerinin kantitatif olarak incelendiği ve bağ yaralanması ile ilişkisinin araştırıldığı bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı, sıçrama sonrası yere iniş hatası puanlama sistemi (İHPS) ve üç boyutlu (3D) hareket analizinin entegrasyonu yoluyla kadın futbolcularda temassız ön çapraz bağ yaralanmalarının önlenmesi ve iniş mekaniği hakkında daha detaylı bilgi elde etmektir. Yöntem: 28 profesyonel kadın futbolcu (yaş 18-30 yıl) çalışmaya dahil edildi. Sporcuların İHPS puanıları iki kere 30 cm yüksekliğindeki bloktan aşağı zıplama ve ardından düşülen noktada gerçekleştirilen 2. zıplama ile hesaplandı. İHPS puanlarına göre futbolcular iyi zıplayan (5 ve daha düşük puan alanlar) ve kötü zıplayanlar (6 ve daha yüksek puan alanlar) olarak ikiye ayrıldı. Sıçramalar sırasında futbolcuların hareketleri 3D hareket analiz sistemi ile değerlendirildi, alt ekstremite eklemlerindeki hareket dereceleri ölçüldü. Zıplamalar esnasında yerde oluşan kuvvetler ölçülerek her bir ekleme binen yük hesaplandı. İyi zıplayan ve kötü zıplayan grupların eklem hareketleri ve eklemlerine binen yükler istatistiksel yöntemler kullanılarak kıyaslandı. Bulgular: Gruplar arasında yaş, futbol oynama süresi, baskın ayak, vücut kitle endeksi açısından anlamlı fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Purpose: It is known that athletes' lower extremity alignments and dynamics are important in ligament injuries. The relationship between dynamic examination and non-contact (without collision or contact) ligament injury was investigated in volleyball players. However, although ligament injuries are common in other sports, especially in female football players, there is no study that quantitatively examines jumping dynamics and investigates its relationship with ligament injuries. The aim of this study is to obtain more detailed information about the prevention of non-contact anterior cruciate ligament injuries and landing mechanics in female football players through the integration of the post-jump landing error scoring system (LESS) and three-dimensional (3D) motion analysis. Method: 28 professional female football players (age 18-30 years) were included in the study. The LESS scores of the athletes were calculated by jumping down from the 30 cm high block twice and then making the second jump at the falling point. According to LESS scores, football players were divided into two as good jumpers (those who scored 5 or lower) and poor jumpers (those who scored 6 or higher). The movements of the football players during jumps were evaluated with a 3D motion analysis system, and the degrees of movement in the lower extremity joints were measured. The load on each joint was calculated by measuring the forces on the ground during the jumps. The joint movements and the loads on the joints of the good jumping and bad jumping groups were compared using statistical methods. Results: There was no significant difference between the groups in terms of age, football playing time, dominant foot, and body mass index.