Tersanelerde meydana gelen atmosfer patlamalarının teorik ve uygulamalı olarak incelenmesi ve patlamadan korunma önlemlerinin alınması
Theoretical and practical investigation of atmospheric bursts in shipyards and determination of preventive measures against explosion
- Tez No: 545176
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT BÜYÜKKIDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Ülkemizde üretimin sürekli olduğu, birçok kişiye iş imkânı tanıyan ve ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayan sanayi kollarından birisi olan tersaneler incelenmiştir. Gemi inşaa, bakım-onarım işlerinde, büyük enerji ve iş gücüne ihtiyaç bulunmaktadır. Bu sebeple çalışanların sayılarında ciddi oranda artış olmuştur. Bu artış ile birlikte çalışanların bilgi düzeyi, yapılan işlerin yanı sıra tersanelerde karşılaşılacak tehlikeler ile alınması gereken tedbirler konusunda bilgi düzeylerinde ciddi değişkenlik görülmektedir. Bu durumun sonucunda da tersanelerde yaşanan iş kazaları ve meslek hastalıkları artış görülmektedir. Özellikle yanlış yapılacak veya alınan kararlar sonucu tersane içerisinde yangın, patlama vb. olaylar yaşanabilmektedir. Bu çalışmada İş Sağlığı ve Güvenliği kapsamında tersaneler saha çalışmaları sırasında karşılaşılan kimyasal risklerin belirlenmesi ve tespit edilen risklerin doğru şekilde düzelticiönleyici faaliyetler yapılması amacı ile Yalova başta olmak üzere Marmara Bölgesi'nde bulunan tersanelerde karşılaşılan riskler ve tehlikeler incelenmiştir. Bu amaçla EN 60079-10-1:2015 standardı baz alınarak patlayıcı ortamları belirleme için hesaplanmalar ve mevcut riskler ile alınması gereken tedbirlerin tablo halinde belirlenmesi için 5 x 5 Matris Yöntemi Risk Değerlendirmesi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our country,the shipyards,which are one of the industry branches,which are continuous production,provide job opptunities to many people ande make great contributions to the country's economy, have been examined.In shipbuilding,maintenance-repair works,large energy and labor force are needed. Therefore, the number of the employees has been increasing significantly. As a result of this increase, it has been observed serious varition on the knowledge of employees, the works performed, the precation taken faced in danger in shipyards. As a result of this situation, occupational accidents and occupational diseases increase in shipyards. Especially in the shipyard as a result of wrong decisions or decisions taken fire, explosion, etc. events can be experienced. In this study, the risks and hazards faced the shipyards in the Marmara Region, particularly in Yalova, have been examined in order to determine the chemical risks faced during the field work of shipyards in the scope of Occupational Health and Safety and to correct corrective and preventive actions for the identified risks. For this purpose, 5 X 5 Matrix Method Risk Assessment was used to calculate the calculations for the determination of the explosive atmospheres to determine the current risks and measures to be taken based on the EN 60079-10-1: 2015 standart.